Mesajı Okuyun
Old 27-10-2015, 04:35   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Eşiniz sizi mesaj ile tehdit etmiş. Bu durumda 6284 sayılı ailenin korunması hakkındaki yasa gereği eşinizi oturduğunuz evden uzanlaştırmak ve yaklaşmaması için aile mahkemesine başvuru yapıp bir karar çıkarttırabilirsiniz. Dilekçenizde boşanma davasının devam ettiğini de belirtiniz. Bu karar eşinize polis vasıtasıyla tebliğ edilir. Polis sözlü olarakta karar da yazan süre içinde (genellikle 6 ay) bir daha eve gelmemesini hatırlatır. Şayet eve gelirse eşinize hapis kararı çıkar.

-Oturduğunuz evin tapusuna aile konutu şerhi işlettirmeniz menfaatinize olacaktır. Bu durumda kentsel dönüşüm de evinizden çıkmak zorunda kalsanız bile boşanma davası içinde hakime bir dilekçe ile başvurarak aile konutunuzu kentsel dönüşümden dolayı terk etmek zorunda kaldığınızı, müteahhitin oturdurduğunuz daire için vereceği aylık kira bedelini sizin adınıza yatırması için mahkemeden karar çıkartabileceğinizi düşünüyorum.

- Eşinizin aracını kullanmak için mahkemeye talepte bulunun ancak lehinize bir karar çıkacağını tahmin etmiyorum.

-Kural olarak boşanma davası açıldıktan sonraki olaylar boşanma davasını etkilemez. Ancak siz yinede tehdit mesajını hakime dilekçe ile sunun.

- Tanık beyanları ile ilgili beyanda bulunabilirsiniz. Ancak davanın genişletilmesi anlamına gelen yeni iddialarda bulunamayacağınızı düşünmekteyim. Yinede dilekçenizi yazıp verin. Kabul edip etmemek mahkemeye kalmış bir durumdur.

-Tanıklar dinlendikten sonra deliller toplanmışsa karar verilir. Ancak hakim karardan önce dosyayı incelemeye alabilir ve bir sonraki duruşma da karar da verebilir.

-Davanızın her aşamasında bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.

Kolay gelsin.