Mesajı Okuyun
Old 01-08-2012, 00:00   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan İlke
Merhaba, 10 yıllık evli bir bayanım. 3 yıldır çalışıyorum, 1 çocuğumuz var. Evliliğimiz boyunca eşim en ufak bir sorunda sürekli küfür ediyor, tehtit ve psikolıjik şiddet uyguluyor. En son tartıştığımızda yaptığı olay ortak aldığımız ve ruhsatında ikimizin de adı olan arabanın ruhsat ve evraklarına ve benim ehliyetime el koydu. Sormak istediklerim:
1. Evraklara el koyması suç mudur ve ben bu durumda ne yapmaıyım? Benim rizam olmadan arabayı satabililr mi?
2. Boşanma davası açarsam bana uyguladığı psikolojik şiddet ve küfürleri nasıl ispat edeceğim veya bunu ispatlamam mı gerekiyor?
Cevaplarsanız çok sevinirim.

Sayın konuk,
1- Eşinizin bu evrakları alıp size vermemesi ceza hukuku anlamında suç değildir. Ancak bu davranışı olası bir boşanma davasında kusur olarak nitelenebilir. Evraklarla ilgili çözüm için hakimin müdahalesini isteyebilirsiniz. Araç her ikinize ait olduğuna göre sizin imzanız olmadan satılamaz.
2- Boşanma davalarında iddia ettiğiniz boşanma nedenlerini kanıtlamak zorundasınız. Esasen her davada bu böyledir. Kanıtlama konusunda tanık dahil her tür yasal delil kullanılabilir.
Bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanız hak kaybına uğramanızı önleyecektir,