Mesajı Okuyun
Old 19-02-2007, 15:26   #12
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan icra22
Sizin bahsettiğiniz olay ikinci bir yıllık süre geçirildikten sonra yapılacak yenilemede tekrar harç ödemek ve yenileme dilekçesinin tebliğ ettirilmesi, bütün yaptığım araştırmalarda böyle bir yargıtay kararına ve görüşle karşılaşmadım, bu sadece bir kısım meslektaşlarımızın uygulamaya dayalı ortaya atılmış bir görüştür. haciz uygulanmış ve satış istenilmeden haciz düşmüşse müteakip her yenileme talebinde süresi ne olursa olsun harç ödemeden ve yenileme dilekçesi tebliğ ettirilmeden takip kaldığı yerden devam edecektir. Bu yüzden yukarıda alıntı yaptığım görüşünüze bir yargıtay kararı veya bir belge eklerseniz, uygulamalarımıza katkıda bulunacağınız için teşekkürler.

Sn. İcra 22

Av. Nizam ipekçinin Açık-İçt Uyg. Örnekli İcra İflas Kanunu tatbiki şerhi madde 1-370 adlı kitabının 392. sayfasından aynen alıntı yapıyorum:

3494 sayılı yasa değişikliğine göre (R.G. 25.11.1988 sayı 2000) haczin uygulanmasından itibaren 1 yıl içinde satış istenmemesi yüzünden haczin düşmesi ve haczin düştüğü günü izeleyen 1 yıl içinde (menkuller için) yenileme talebinde bulunulmaması durumunda takip düşer. Bu halde yasal harçların ödenmesi ve yenileme dilekçesi tebliği ile dosyaya yeni numara verilmesi gerekir.

s. 393 paragraf 4. paragrafta da aynı tümceler yenilenmiştir.
Ben de bu görüşteyim zira İİK 106 - 110 a göre süresinde (menkul 1, gm. 2 yıl)satış istenmez ise haciz düşer . Haczin düşmesi ile hacizler yok sayılır ve tekrar haciz istemek gerekir. Tekrar haciz istemek gerekir ise İİK 78 deki haciz istemek süresine bakmak gerekir. Dolayısı ile haczin düşmesinden itibaren 1 yıl içinde tekrar haciz istenmez ise İİK 78 e göre haciz istemek hakkının düştüğünü ve dosyanın yenilenmesi harçlarının alınması gerektiğini, yenileme dilekçesi tebliği gerektiğini ve dosyaya yeni numara verilmesi gerektiğini düşünüyorum...

Saygılarımla...