Mesajı Okuyun
Old 31-01-2013, 16:34   #1
alpercelep

Varsayılan Sözlü olarak yapılan Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde İfa Sorunu

Öncelikle herkese çalışmalarında başarılar diliyorum. Arkadaşlar açıkçası birden fazla kaynakta araştırma yaptım fakat aklıma takılan konuyla alakalı faydalı ve tatmin edici bir bilgiye rastlayamadım.Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde kanuni şekil şartı aranmaktadır.Fakat Yargıtay Yerleşik İçtihatları doğrultusunda yazılı şekil ile yapılmamış anlaşmalarda müteahit ifasının büyük oranda yerine getirmişse de şekle aykırılık arsa maliki tarafından ileri sürülememektedir. İnşaat Hukukuyla alakalı bütün kaynaklarda genel olarak şekle uyularak yapılmış sözleşmelerden kaynaklanan ihtilaflar konusunda görüşler bildirilmiştir.Yazılı veya sözlü olarak gerçekleştirilen kat karşılığı inşaat sözleşmeleriyle alakalı uygulamaya yönelik görüşler ne yazık ki çok azdır.
Fakat ülkemizde harici anlaşmayla yazıya dahi dökülmeksizin kat karşılığı inşaat sözleşmeleri yapılmıştır .Sözlü yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde arsa sahibinin ifa yükümlülüğünü yerine getirdiğine dair tanık dinlenilebilir mi acaba? Yani taraflar kaç tane daire karşılığında anlaştı ? İfa zamanı ne zaman olmalı ? Arsa sahibi ifasını gerçekleştirdi mi? gibi sorular aslında cevapsız kalmaktadır.En azından ben net cevabını bilmiyorum.Uygulamada müteaahhit payına düşen daireleri üzerinde tapudan almadan 3. bir şahsa satmaktadır.Tabi tapuda malik görünen arsa maliki resmi devir işlemini gerçekleştirmekte müteaahhit ise satış işleminde hiç bulunmamaktadır.İş sonunda müteaahhit ile yapılmış bir yazılı sözleşme yoksa müteaahhit dairelerinin izni olmaksızın 3. şahsa satıldığını ve zarara uğradığını iddia edebilir.İşte bu aşamada daireleri satın alan şahıslar mahkemede tanık olarak dinlenir mi?Yani ben bu daireyi gerçekte müteaahhitten aldım parayı da müteaahhite ödedim diyebilirler mi? HMK'da tanıkla ispat sınırının üzerinde kalan bir durum olduğu için aklım takılıyor.Sürekli karşımıza çıkan da bir konu aslında.Yardımcı olabilecek arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür ediyorum.Bu arada Türkiye gerçeklerini göz önüne alan ve uygulamayı çok iyi aktarmış olan bir İnşaat Hukuku Kitabı tavsiye edebilecek meslektaşlarımızın da özelden mesaj atmasına da sevinirim.