Mesajı Okuyun
Old 31-10-2011, 17:42   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba . Benim sorum ses kayıtları ile ilgili. Eşim daha önce almış olduğu on ayrı adet ses kaydını boşanma davamızda kullanmıştı. Bu on adet ses kaydından sadece bir adet ses kaydında hadi çek diyerek haberim olduğuna dair bir ibare vardı. Ancak diğer dokuz adet ses kaydında haberim olduğuna dair hiçbir emare yoktur. Ve ses kayıtlarının farklı zamanlarda çekildiği de konuları ve zamanları ile belirli olduğu halde özel hayatın gizliliğini ihlal şeklinde bulunduğum suç duyurusu reddedildi. Çünkü eşim ses kayıtlarını kendi el yazısıyla yazmış ve bir bütün olarak savcıya sunmuş. Ben tam itiraz edecekken eşimle barıştık. Şimdi ise tekrar ayrıyız. Ve başka bir davada bu ses kayıtlarını tekrar kullanacağını ima etmektedir. Yeni bir dava ve yeni bir dava konusunda ben tekrar bu ses kayıtlarından sadece birinin şahsıma ait diğerlerinin ise tamamen benden habersiz bir şekilde olduğunu belirterek suç duyurusunda bulunabilir ve ses kayıtlarının titiz bir şekilde incelenmesini isteyebilirmiyim ?
Bu durumda eşim herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşır mı ? Bu kayıtlar beni tahrik ederek ve özellikle mahkemeye sunmak için aleyhime delil olarak toplanmak üzere arşivlenmiş olan kötü niyetle elde edilen kayıtlardır. Ve devamlı karşıma çıkmaktadırlar. Bu durumun bir cezası yok mudur ? Yeni bir davada söz konusu edildiğinde yine suç duyurusunda bulunabilir miyim ?

Sayın konuk,
Esasen kişinin (eşi bile olsa) başkalarının sesini izinsiz olarak kayda alması ile oluşan kayıt hukuken geçersiz bir delildir. Ancak ne yazık ki Yargıtay bir davada bunu geçerli saymıştır. Bakınız: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=34483
Ancak; sizin durumunuzda, bu kayıtlar önceki boşanma davasında kullanıldığı ve sonrasında barışıp yeniden biraraya gelmiş olduğunuz ve bu suretle birbirinizi affetmiş sayıldığınızdan, yeni açılacak davada eski olaylara dayanılamaz ve bu kayıtlar delil olamaz.
Kayıtlarla ilgili önceki soruşturmada kamu davası açılmasına gerek görülmedi ve Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bu kararına itiraz etmediyseniz, artık ancak yeni deliller ile o soruşturmaya devam edilmesini isteyebilirsiniz.
Her durumda bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanız, haklarınızı elde etmeniz açısından yararlı olacaktır.