Mesajı Okuyun
Old 24-06-2006, 15:09   #18
Gülşen

Merhaba,

Bence böyle önemli bir konuda düzenleme yapılmadan önce bizzat hukuk fakültelerinde okuyanların ve hocaların genel kanaati alınmalıydı. Sayın Teziç'in bir hukukçu alması sebebiyle hukuk fakültelerindeki eğitim sorunlarını geçmiş YÖK başkanlarına nazaran daha iyi anlayabileceği ve daha gerçekçi çözümler üretebileceğini düşünmüştüm ancak böylesi yüzeysel bir düzenleme ile hukuk fakültelerine sadece makyaj yapıldığı kanaatindeyim.Hukuk fakültelerindeki derslerin ağırlığı nedeniyle fakültenin 4 yılda bitirilmesinin ne kadar zor olduğu herkesçe malumdur.Büyük bir çoğunluk 4 yılda bitiremediğine göre fakültenin zorunlu eğitiminin 5 yıla çıkarılmasının öğrencileri rahatsız eden bir durum olmadığı düşüncesindeyim.Hatta be de böyle bir düzenlemeye rastlamayı ve 5 yılda kaliteli bir hukuk eğitimi alma şansını yakalamayı isterdim.Ancak eğitimin 5 yıla çıkartılırken bunun sadece yabancı dil hazırlık programı olarak düşünülmesi,gerçekte amacın hukuk fakültelerindeki eğitim kalitesini yükseltmek olmadığını ortaya koyuyor.Sayın Teziç ve Yök yetkilileri hukuk fakültelerindeki eğitim kalitesini arttırmaya yönelik düzenleme yapmadan önce bizzat hukuk fakülteleriyle irtibata geçmiş olsalardı eminim hukuk fakültelerindeki eğitim sorununun yabancı dil eksikliği ile sınırlı olmadığını, temelde çok daha büyük eksikliklerin olduğunu anlayacak ve ona göre daha kapsamlı çözümler üretme yoluna gideceklerdi.Hukuk devletinde hukukçular dahi kendileriyle ilgili yapılan düzenlemelerde söz sahibi olamıyorlarsa öncelikle hukuktan devletçe ne anladığımıza tekrar bir bakmamız gerekir.Herkese saygılar..