Mesajı Okuyun
Old 06-03-2009, 13:33   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan aritelline
Anonim şirkette tek imza ile temsile yetkili kişi ,şirket adına borçlanma yetkisiniı içeren bir vekaletname ile şirket çalışanlarından birine vekalet vermiştir.Vekilin vekaletnamesi ve yapacağı işlemler geçerlimidir?Bu vekaletnameye dayanarak hukuki işlemler yürütülebilirmi ?

Sayın meslektaşım,

Bildiğiniz üzere TTK.317'ye göre; Anonim Şirket, Yönetim Kurulu tarafından temsil edilir. Ancak Şirketin Yönetim Kuruluna ait görevler, TTK.319. madde kapsamıyla Şirket Yönetim Kurulunun alacağı bir kararla, kendi içinden bir veya birkaç üyeye devredilebilir. 319/2'ye göre ise Yönetim Kurulu kararı ile şirket dışından da Müdür atanabilir ve yetki verilebilir.

Bunun dışında TTK.342. maddede İdari Müdür ile ilgili düzenleme mevcuttur.İdari müdürler, "Şirket işlemlerinin İcra safhasına ilişkin olan kısmı" için İdare meclisi kararıyla veya Genel Kurul kararıyla atanırlar.

Bu kısa açıklamalardan sonra, şunu söyleyebiliriz:

Şirket işlerinin, İcra aşamasına ilişkin bölümü için "İdare Meclisi veya Genel Kurul" kararıyla, dışardan birisi görevlendirilebilir ise de; TTK.319. madde kapsamında murahhas üye sıfatıyla temsil yetkisi verilen Yönetim Kurulu Üyesinin, tek başına vereceği "vekaletname" ile "asli yetkilerini devretmesinin" mümkün olamayacağı açıktır. Bu konuda genel Kurul veya Yönetim Kurulunun karar alıp,tıpkı 342'de tayin edilen müdürler gibi vekil olan şahsa yetki verilmesi şarttır.

Bu hususu, TTK.322 ve 323. maddede düzenlenen şirketi temsil edeceklerin imza şekli ve işlemin iyiniyetli 3. kişiler bakımından muteberliği için tescil ve ilana ilişkin hükümden çıkarmak mümkün olabileceği gibi, TTK.345'de yer alan "Müdürlerin, müdürlük vazifelerini devredememesi" ne dair yasak hükümden de "dolaylı biçimde" çıkarmak mümkündür.

Düşüncesindeyim.