Mesajı Okuyun
Old 15-07-2010, 13:55   #17
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan janan
siz olsaydınız ne derdiniz?( cevap benim için önemli)

Sanırım 20 yıl önce, stajım sırasında öğrendiğim bir olayı aşağıdaki gibi öyküleştirerek anlatırdım:

Erdek'de, öykümüzde yer almasının nedeni "duruşma sırasında olan biten herşeyi yazdırması" olan bir hakim varmış. Öyle ki, taraf vekilleri öksürse "Yaz kızım.." diyormuş.

Günlerden bir gün, mevsim yaz, hava sıcak mı sıcak, pencereler açık durumda duruşma yapıyormuş hakimimiz. Adliyenin yan tarafı o zamanlar odun deposu. Bir iki dosyanın duruşması yapıldıktan sonra oduncu çalıştırmış hızarı, başlamış odunları kesmeye.

Düşünün, bir taraftan duruşma yapılıyor, bir taraftan pencereden gelen o iğrenç "CIZZZZZZTTTT" sesi...

Bir süre sonra hakim dayanamamış, mübaşire "Oğlum, git oduncuya, hızarın sesinden burada duruşma yapamıyoruz, söyle de hızarı kapatsın. " demiş. Mübaşir yola koyulurken hakimimiz elbette bunu da duruşma tutanağına yazdırmış: "Bu sırada havanın sıcaklığı nedeni ile açık bulunan pencerelerden, yan taraftaki odun deposundan gelen hızar sesi nedeni ile duruşma yapmak mümkün olmadığından, mübaşir vasıtasıyla oduncuya haber gönderilerek hızarı kapatması istendi. Açık duruşmaya devam olundu."

Biraz sonra mübaşir gelmiş ama kapının yanında süklüm püklüm duruyor. Üstelik hızarın sesi de kesilmemiş. Hakim sormuş mübaşire: "Ne oldu oğlum, söyledin mi?" Mübaşir kısık sesle "Söyledim Hakim bey." Hakim ısrar etmiş: "Eee.. Ne dedi oduncu?" Mübaşir, yer yarılsa da içine girsem dercesine suskun duruyormuş. Hakim sinirlenmiş: "Söylesene oğlum, oduncu ne dedi?" Mübaşir mecbur kalmış söylemeye: "Hakim bey, oduncu 'Hakim kendi işini yapsın, ben de kendi işimi yapayım.' dedi."

Hızarın sesi eşliğinde arkasına yaslanmış hakim. "Yaz kızım." demiş, "Mübaşir geldi, oduncunun ''Hakim kendi işini yapsın, ben de kendi işimi yapayım.' dediğini söyledi, açık duruşmaya devam olundu."