Mesajı Okuyun
Old 12-01-2021, 01:48   #11
Avukat Ali DENİZ

Varsayılan Fırsat Eşitliği ve Kolaylıklar Bakımından Avantajlı

Merhaba,
Bence kaçınılmazın tartışması yapılmakta.

Eskiden banka önünde, elektrik ve su idarelerinin önünde hatta daha yakın zamana kadar adliye önünde adli sicil büroları önünde uzun uzun kuyruklar bulunmaktaydı.

Gelinen noktada artık insanlar herşeyi elindeki bir cep telefonundan halleder oldu.

Online duruşmalara katılım ne kazandırır ne kaybettirir şeklinde bir inceleme yapılması gerekir kanaatimce,
Herşeyden önce trafik sıkıntısı olmayacak,
Duruşma salonu önünde dikilmek yerine büromuzda rahat bir şekilde elimizde kahvemiz duruşma sırasının gelmesini bekleyeceğiz.

Özellikle radar cezaları ile ülke ekonomisine çok katkıda bulanan birisi olarak, koştura koştura gittiğim duruşmalarda "hakim izinli", "meslektaşınız son anda mazeret bildirmiş" şeklindeki şok darbelerinden kurtulacağımı düşünüyorum.

Aslında bu başlık altında bir çok şey yazılabilir ama şunu anlatmaya çalışıyorum. Kaçınılmaza karşı direnmek yerine kaçınılmaza karşı hazırlıklı olmak gerekir diye düşünüyorum.
Avukatlık mesleğinde hiçbir zaman fırsat eşitliği olmadı. Bana göre olmayacak da... Bence doğanın kuralı bu. Ha bu savunduğum bir husus değil ama olan bu...

Bir avukatın duruşmada bulunması gerektiği yönündeki düşüncelere nacizane katılmıyorum.

Yazılı yargılama ilkesinin uygulandığı dava türlerinde ne konuşulursa konuşulsun duruşma tutanaklarına "dilekçemizi tekrar ederiz" şeklinde bir beyan geçmekte.

Ceza yargılaması bakımından mahkeme başkanı lütuf eder de, göz teması kurarsa ne ala, Cumhuriyet Savcısı büyük ihtimalle elinde telefon ile ya da önündeki laptop ile farklı dünyalara gitmiştir zaten.

Ben online duruşma olanağının sayıca fazla avukat çalıştıran, ekonomik olarak güçlü olan büyük avukatlık ofisleri aleyhine (lehine değil) avantaj sağlayacağını düşünenlerdenim.

Düşünsenize tek avukat aynı zamanda birden fazla şehirdeki duruşmalara katılabilecek. Sizce de bu harika bir şey değil mi?

Uyap öncesi durumu hatırlayalım lütfen, Uyap ilk geldiğinde çoğu meslektaşımız "UYAP geldi mertlik bozuldu" gibisinden sitemler ettiler. Tabi haklıydılar. Çok ağır çalışmakta, kimi zaman ise çalışmamaktaydı. Şu an, adliyeye gitmeden dilekçelerimizi gönderebiliyoruz. Dosyayı inceleyebiliyoruz.

Bu Hamur çok su götürecek cinsten, ancak vaktim kısıtlı. Bu nedenle kısa kısa, atlaya atlaya düşüncelerimi izah etmeye çalıştım.