Mesajı Okuyun
Old 12-10-2020, 22:39   #1
AHMET01

Varsayılan Bir Avukatın Müvekkiline Başka Bir Avukatı Tayin Etmesi

Değerli Meslektaşlarım,

Müvekkilim yurt dışında. Önceden bana verdiği bir vekâletname mevcut. İlgilenmediğim bir konuda müvekkilim bir dava açtırmak istiyor. Benden ricada bulundu ve başka bir meslektaşıma dava açması için noter aracılığı ile yetki vermemi istiyor. Yetki Belgesi de olabilir fakat Meslektaşım müteakip defalar işlemler yapacaklarından noterden verilecek bir vekâletnamenin daha kolaylıklar sağlayacağını belirttiler.

Önceden almış olduğum vekâletnamede tevkil(vekil tayin etme), teşrik (yaptığı bir işe bir kimseyi ortak etme) yetkisi mevcut. Ben ilgili davaya ortak olmak istemiyorum. Bu nedenle meslektaşımı buradaki tabir ile tevkil etmek istiyorum. Yani yapacağı işlerden benim en küçük bir hak ve yükümlülüğüm olmasın istiyorum. Bu vekâletnameyi noterden hazırlattıracağım. Sizlere danışmak istediğim husus açılacak bu dava veya davalarda benim müteselsil sorumluluğum olacak mı? Olacaksa bunu bertaraf etmek için ne yapmalıyım? Mümkünse vekâletnameye yazdırmamı tavsiye edeceğiniz ilgili ibareyi belirtirseniz müteşekkir olurum. Benim de kendime göre şüphesiz düşüncelerim var. Fakat bu mümkün mü değil mi öncelikle siz tecrübeli üstatlarımın tavsiyelerini almak isterim. Vereceğiniz katkılar için şimdiden teşekkür ederim.