Mesajı Okuyun
Old 11-06-2015, 12:52   #4
erdihafizoglu

iyi günler Sayın Meslektaşlarım,

İki gündür araştırdığım bir konu var ancak çözüm bulabilmiş değilim. Yukarıda bahsedilen konuya ilişkin bir konu olduğu için bu başlık altına yazmakta fayda gördüm.

Şöyle ki; müvekkilim tahsil amacıyla elinde bulunan çeki muhatap bankadan başka bir bankanın takas odasına ibraz etmiştir. Çekin karşılığının bulunmaması sebebiyle, muhatap olmayan banka karşılıksızdır kaşesini basmıştır. Bilindiği üzere takas odalarına ibraz edilen çeklerde varsa kısmi ödeme veya muhatap bankanın sorumlu olduğu tutar ödenmez. Müvekkil muhatap bankanın sorumlu olduğu tutar için de muhatap bankaya başvurmamıştır. ben de bu çeke dayalı olarak keşideciye, lehtara ve cirantaya karşı icra takibine giriştim. Ancak bankanın sorumlu olduğu tutarı çek bedelinden mahsup etmeden takibimi hazırladım. Takibi açmaya çalıştığım sırada icra müdürü sorumluluk tutarını düşmeden takibi açamayacağımı söyledi. Bu konuda bir Yargıtay kararı ya da doktrin araştırması bulamadım, mevzuatta da bu hususla ilgili bir düzenleme yok sanırım.

Bu konuda bilgisi olan ya da daha önce buna benzer bir durumla karşılaşmış meslektaşlarım yardımlarını sunarlarsa sevinirim.