Mesajı Okuyun
Old 11-01-2011, 23:21   #11
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Avukat Kamer Akgül
Merhaba Üstadlar,

Ben de bir ağır ceza dosyamda gördüğüm baskı ve tehdit sonrasında, telefonla aldığım bir tehdit üzerine anlık bir öfke ile elektronik posta (e mail) ile vekaletten istifa ettiğimi bildirdim. Müvekkile bu fırsat olmuş hemen gidip noterden bana azilname çıkarmış. Müvekkil şu an Almanya'da bana karşı avukat tutmuş ve almış olduğum tüm avukatlık ücretini ve masraf avansının iadesini talep ediyor. İstifamı elektronik posta dışında herhangi bir yolla bildirmemiştim. Aslında bu elektronik postamdan sonra 2 kez Türkiye'ye gelerek dosya ile ilgili işlem de yapmaya çalıştım.

Vekillikten istifada zorunlu bir şekil şartının (resmi tebligat) olup olmadığı konusunda bana kıymetli bilgilerinizi bildirebilirseniz çok yardımcı olmuş olursunuz.

Saygılarımla

Av. Kamer Akgül

Alıntı:
Yazan Av.Suna SOYDAŞ
Elektronik posta ile yapılan bildirimden sonra ( ki mevcut duruma göre haklı bildirim sayılabilir) mevcut dosyanızda istifa işlemi yapmamış olmanız, müvekkilinizin de bu postayı fırsat sayarak hemen size azilname göndermesi bence sizin lehinize bir durum. Haklı bir takım sebeplerle müvekkile çekilme hususunu bildirmiş olabilirisniz fakat asıl olan dosyada istifa işlemi ve bu işlemin aynı dosyadan müvekkile tebliğ edilmesidir. Müvekkilin anında size azilname çekmesi kötüniyetli davranış sayılması gerekir. Bu durumda sizden ücret vs. geri istemesi yasaya uygun değildir.Kaldı ki e-postadan sonra dosyada işlem yapmanız vekillik görevinize devam ettiğinizi gösterir.

Sayın Akgül,
Sayın Soydaş'ın görüşüne katılmıyorum. Azil ve istifa herhangi bir yolla muhataba iletilebilir. Siz de istifa ettiğinizi inkar etmiyorsunuz zaten. Müvekkilinizden kaynaklanan haklı bir nedenle istifa etmemişseniz, aldığınız ücreti iade etmeniz gerekir.