Mesajı Okuyun
Old 23-11-2004, 15:08   #11
Marmara24

Sayın Esen,

Bu olaya hangi başka zaviyeden bakılsaydı tatmin edici olurdu merak ediyorum doğrusu. Kaldı ki hukuki boyutu daha ağır basan bir olayı meslektaşlarımız farklı bakış açılarıyla yeterince farklı açılardan irdelemiş görünüyorlar.

Tabi ki avukatlar olarak özeleştiri yapmalıyız, ancak bu olay ile özeleştiri yapma gereği arasında doğrudan bağlantı kurabilmiş değilim. Kastınız konu hakkında bir hükme varmadan önce karşı tarafın durumunun (bu siteye beyanda bulunmalarının imkansızlığı göz önüne alındığında) da göz önünde bulundurulması gerektiği, avukatın olaydaki olası kusurunun da hesaba katılması ise emin olunuz ki burada fikir beyan eden tüm meslektaşlarım bu olasılığı göz önüne alarak yazmışlardır yazılarını.

Alıntı:
Olaylara başka zaviyelerden de bakabilme yeteneği olan avukat çok az gördüm.
Bu meslekte belli bir süreyi geçirmiş herhangi bir meslektaşımın bu özelliğe sahip olmadığını düşünmüyorum. Ancak genelde bizler mesleğimizle ilgili konulara, bizden beklenilmesi gerektiği gibi, hukuki açıdan ve bunun gerektirdiği kadarıyla diğer açılardan bakarız. Anlaşılan o ki farklı bakış açılarımızın da olduğunu daha fazla göstermemiz gerekiyor.

Alıntı:
"Siz bir icra takibinde sade vatandaş hüviyetiyle avukatla karşı karşıya geldiniz mi ? Dava masrafları,avukatın taksi parası ,kırtasiye giderleri,avukatın yemek parası....."

Alıntı:
sanırım o tatmin le ilgili başlık konusu bu tip bir tecrübeyle ilgili.
Polis memurunun bu türlü bir tecrübesi polislik görevini icra ederken telaffuz ettiği kelimelerin haklı olduğu/olabileceği sonucunu mu çıkarmamız gerekiyor?

Alıntı:
Başka bir açı;
o polis orada cüppeli olmayan herhangi bir vatandaşa aynı muameleyi yapsaydı ordan bir cüppeli çıkıp ( mesleğiyle kamu hizmeti yaptığı inancında olan) bu sade vatandaşa arka çıkar mıydı?

Bu soruya verilecek cevaplardan biri, teorik bir olasılık olan, "arka çıkmayabilirdi" olabilir, ancak pratiğe bakarsak vereceğim cevap (gönül rahatlığıyla) "evet" olacaktır.

Alıntı:
mağdur avukat arkadaşın girdiği dava hangi konu ve karşı taraf kimdi olay hakkında hüküm verebilmemiz için bunlar da önemli.
Alıntı:
"biri cüppeliye saldırdı " tarzında tartışma açmak çok avami ve popülist bir yaklaşım gibi geliyor bana.

Mağdur meslektaşım, konuyu bir fikir sahibi olmamıza yetecek derecede ifade etmiş kanısındayım. Kaldı ki hüküm vermek için neleri göz önünde bulundurmamız gerektiğini, hakim olmasak da, bilmemiz asıldır, yani mesleğimizin icabı gereğidir. Ayrıca bu sitenin hukukçuların daha iyi iletişimine hizmet amacıyla (amaçlarından biri) kurulduğunu düşünürsek kime ve niçin popülizm yapıldığını merak ediyorum doğrusu? Bİr avukatın kendini meslektaşlarına acındırmasının kendine, bizim bilmediğimiz, ne faydası var acaba?

Alıntı:
ne olacak mülki ve idari amir ve de idari mahkeme gerekeni söylemiştir.

İdarenin verdiği kararların doğruluğuna bu kadar çabuk ve davanın diğer tarafına, konusuna ve hüküm için gerekli dediğiniz diğer tüm hususlara vakıf olmadan, kanaat getirmiş olmanız ise beni şaşırttı doğrusu. Henüz meslek yaşamının başında bir avukat olarak size bir tavsiyede bulunabileceksem o da idarinin işlemlerine karşı her zaman biraz şüpheli yaklaşmanız, bu kadar çabuk hüküm vermemenizdir.

Alıntı:
bir hukukçu olarak, Siz hukuku tartışırsanız. Oooo biz sade vatandaşlar ne yapmayız.

Bir hukukçunun hukuğu tartışması güneşin doğudan doğması ve batıdan batması kadar olağandır, doğaldır. Her iş kendi ehli tarafından tartışılmalıdır, aksi durumun sakıncalarını yazınızda görebiliyorum. Bu, o meslekle iştigal etmeyen herhangi birinin fikir beyan etmemesi gerektiği şeklinde anlaşılmamalıdır. Herkes her konuda fikir beyan etmekte özgürdür ve etmelidir de, ancak kişi yeterli bilgiye sahip olmadığı bir konuda fikir beyanında bulunurken üslubuna biraz daha dikkat etmelidir kanısındayım. Ancak bunu herkesten beklemek ne kadar sağlıklı olur bilemem. Belki de beklenmemeli, yoksa insanların fikir beyan etmelerini istemeden de olsa kısıtlayabiliriz sanırım.

Sizler ( bu yazıyı okuyan hukuçu olmayan değerli ziyaretçiler) fikirlerinizi dile getiriniz, biz hoş görürüz.

Saygılarımla,

Not: Yazı soru-cevap gibi oldu ama bir an önce cevap yazma isteğimden ve de zaman darlığından kaynaklandı.