Mesajı Okuyun
Old 12-11-2004, 22:27   #6
Gemici

Nasılki adam olacak çocuk şeyinden belli oluyorsa, ilgi uyandıracak konu'da başlığından belli oluyor.

"AVUKAT BEY ALTINIZA YATSAK YİNE TATMİN OLMAZSINIZ"

başlığı'da böyle bir başlık. Biraz toz kaldıracağı hemen belli oluyor, ve kaldırdı da. Bu toz duman içinde ben'de bu sabah birşeyler yazmayı düşünmüştüm. Fırsat bulup bu sabah birşeyler yazmış olsa idim, şimdikinden çok daha değişik olacaktı. Ortalık, bana göre, biraz yatışınca yazacaklarım ve yazdıklarım da değişti.
Almanlar'ın 'hiçbir yemek pişirildiği sıcaklıkta yenmez' diye bir sözleri var. Burada'da öyle yemeği biraz üfledikten ve soğuttuktan sonra yerseniz tadı biraz değişiyor, en azından ağzınız yanmıyor.

Bu girişten sonra fikrimi söyleyebilirim:

"AVUKAT BEY ALTINIZA YATSAK YİNE TATMİN OLMAZSINIZ"

sözü avukatlar için övünülmesi gereken bir söz.

Neden böyle düşündüğümü söylemeden önce olayı Sayın Hemşehrim'in aktardığı şekli ile gözden geçirelim. Olayın öne çıkan iki unsuru var, birincisi bir polisin bir avukatı yumruklamaya çalışması. Bunu isterseniz tehdit, isterseniz dövmeye teşebbüs olarak yorumlayın, olayımızda önemli olan bir polis memurununa yakışmıyan bu davranışın diğer davranış yanında ikinci planda kalması.

Olayda sinirlerin gerilmesine sebep olan "AVUKAT BEY ALTINIZA YATSAK YİNE TATMİN OLMAZSINIZ" sözü. 'Bir kimsenin diğeri'nin altına yatması' Türkçede o kimsenin istediğini elde etmek için diğerine yağcılık etmesi o'nun istediği her şeyi yapması anlamına gelir; kendisinden istenen normal bir insanın kabul edemiyeceği bir şey olsa bile. Mecazi anlamda böyle kullanılan 'altına yatma', benim bildiğim kadarı ile, seks sırasında genellikle kadının erkeğin altına yatması olayından kaynaklanmaktadır. Olayı iki erkek arasındaki seks ilişkisine uygulamaya çalıştığımızda 'alta yatan' erkeğin kadınlaştığı sonucu çıkıyor. Üstte olan'ın homoseksüelleştiği sonucu değil.

Nasıl değerlendirirsek değerlendirelim, 'bir kimsenin diğerinin altına yatması' alta yatan için utandırıcıdır dilimizde. Ve biz bu terimi kullanırken bilerek veya bilmeyerek kadınlara hakaret ediyoruz ve onları aşağılıyoruz.

Olayımıza dönmeden önce bundan senelerce duyduğum bir sözü yazmak istiyorum. Danışma'ya gelen koca'nın söyledikleri: Ne yapacağımı bilmiyorum beyim 'Kadının nikahı benim, bacakları başkasının boynunda' . Bizim polislerimizin'de nikahları(görevleri açısından) adalet'in ve devlet'in boynunda; bacaklarının kimin boynunda olduğunu ise çoğu zaman kestirebilmek bir hayli zor. Sözüm görevini yasaların kendisine koyduğu sınırlar dahilinde yapan polıslere değil tabi.

Görevini hakkı ile yerine getiren, yasaların kendisine verdiği yetkiyi hakkı ile kullanan bir polis memurunun kendisini herhangi bir kimsenin altına yatıyormuş gibi görmesi kadar abes bir düşünce olamaz. Vatandaş'a medenice davranmanın neden vatandaşın altına yatma anlamına geldiğini anlamak'ta zor. Kendisini yasalardan üstün görmenin bir belirtisi olsa gerek bu davranış.

Olayımızdaki polisin bir avukata "AVUKAT BEY ALTINIZA YATSAK YİNE TATMİN OLMAZSINIZ" demesi'nin altında yatan gerçek şu: 'Ben sana bu kadar yalvardım, buna rağmen dediğim dedik diyorsun ve isteğinden vazgeçmiyorsun, daha ne yapmamı istiyorsun'? 'Bütün avukatlar böyledir'

Böyle bir davranış Türkiye gibi bir ülkede avukata verilmiş bir ödündür. Bu söylediklerime karşı çıkan varsa, düşünsün biraz lütfen. Olay yaşanırken avukatın yerinde sıradan başka bir vatandaş olsaydı, durum ne olurdu?

Saygılarımla