Mesajı Okuyun
Old 14-07-2017, 13:32   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nesrin_atıcıoğlu_law
benim de elimde benzer bir karar bulunmaktadır. boşanma davası 1998 yılında kesinleşiyor. ilamda müvekkil lehine 20,000,000 TL.(yeni para ile 20 tl.) yoksulluk nafakasına hükmediliyor ayrıca kararda nafaka bedeline her yıl bir önceki yılın %50 si oranında arttırılarak devamına diye de ekleniyor. müvekkil 2002 yılına kadar icra dosyasından nafakasını tahsil ediyor. ancak 2002 yılından bu yana herhangi bir ödeme yok. şuan söz konusu icra dosyasına da ulaşamıyoruz. zaten nafaka alacaklarında zamanaşımı olması nedeniyle 2007 yılından bu yana birikmiş olan nafakaları icra takibine konu edebiliyoruz. ilginç olan şu ki mahkemenin kararlaştırmış olduğu %50 arttırımı uyguladığımızda 2017 yılı itibariyle aylık nafaka 44.000 tl. toplam birikmiş nafaka alacağı ise 1.350.000,00 TL. gibi çok yüksek rakamlar çıkıyor. rakamlar bu kadar yüksek çıkması nedeniyle tereddüt yaşadım.
-1998 yılında verilen mahkeme ilamı zamanaşımına uğramış mıdır? yargıtay kararları uğramaz diyor.
-borçlu bu takibi herhangi bir sebeple iptal ettirebilir mi? malum ettirmesi durumunda ciddi bir karşı vekalet ücreti ile karşılamamız söz konusu olacak. nafakanın kaldırılması yönünde bir karar yok.
birikmiş nafaka bedelinin bu kadar yüksek çıkması nedeniyle kaygılanmakta haklı mıyım?görüşlerinizi bildirir misiniz teşekkürler

Müvekkiliniz daha sonra evlenmediyse, Sayın Kocabaş'ın yorumuna aynen katılıyorum.

Hesaplamanızda bir yanlışlık olabilir. 600-650.000 TL çıkmaktadır.