Mesajı Okuyun
Old 20-10-2021, 12:58   #1
Konuk

Acil Babalık görevini yerine getirmiyor Acil yardım

2012 yılında Anlaşmalı boşandım. Mahkemenin Hükmünde kızımın eğitim ve sağlık giderlerinin yarısının baba tarafından ödenmesi - 100 Tl nafaka miktarı ve nafakanın ÜFE oranında arttırılması geçti. 2014 yılında eğitim ve sağlık giderlerine babanın katılmadığı ve nafaka miktarının 750 TL ye artırılması talebi ile dava açtım. Dava red edilmesi üzerine temyize gittim ve haklı bulunduğumdan dolayı dava tekrar görüldü. Dava 2016 Nisan ayında sonuçlandı ve mahkeme hükümde sağlık ve eğitim giderlerinin yarısı konusunda ve artış miktarı konusunda hükmünde hiç değinmeyerek sadece davanın kısmen kabulüne nafaka miktarının 200 TL ye yükseltilmesine dendi. Davalı kararı sağlık ve eğitim giderlerinin yarısını ödediğini nafakanın artırılmasının hatalı karar olduğunu beyan eden bir itirazı oldu Bu itiraz Yargıtay tarafından red edildi. Davalı taraftan 2014 Eylül ayından ile davanın sonuçlandığı 2016 Haziran ayına kadar 200 TL yi İcra kanalı ile tahsil ettim. Fakat davalı bana 2015 yılının ve 2016 yılının ÜFE artışlarını vermedi. 2017 Ekim ayında 225 TL,2018 ekim ayında 275 TL, 2019 ekim ayında 325 TL ve 2020 yılında 375 TL olan nafaka miktarı belirleyip ÜFE oranında artışlara riayet etmeyip kafasına göre bir artırım yaptı şuan itibarı ile iştirak ettiği nafaka miktarı 375 TL. Baba eğitim ve sağlık giderlerine katılmadığı için icraya gittim Yargıtay kararlarına göre iştirak nafakası ödendiğini bu kalemleri tekrar ödenmesi durumunda tekerrür ödeme olacağı yönünde itiraz ettiler ve yargı onları kolladı. Davalı baba iştirak nafakasının yükseltilmesi dava konusu olduğunda boşanma hükmünde geçen eğitim ve sağlık giderlerinin yarısını ödediğini konu ederek yargıyı etkiliyor, Eğitim ve sağlık giderleri davası söz konusu olduğunda ise bu kalemlerin iştirak nafakası içerisinde olduğunu konu ederek dava konusunda kendini emsal kararlarla haklı çıkartıyor. Maddi durumum el vermediği için çaresizlikten dolayı hukuki desteği tam olarak alamıyorum. Soracağım ÜFE oranında artırım hakkım var mı. Bu ÜFE oranlarını icra kanalı ile alabilir miyim. Eğtim sağlık giderlerini icra kanalı ile alabilir miyim Bu konu da emsal kararı olan var ise benimle paylaşabilir mi. Yargı karşısında tıkandım. Her şey sanki babalık görevini getirmeyenin yanında.