Mesajı Okuyun
Old 25-12-2022, 21:26   #22
Suje404

Alıntı:
Yazan M.Yusuf
Nüfus kaydının düzeltilmesi davasında mahkemeler HMK 389. maddesi gereğince ihtyati tedbir vermiyor. Ancak davanın neticesi mirasçılık durumunu değiştireceğinden, tedbir kararı verilmemesi durumunda davalı haksız olarak aldığı miras paylarını başkalarına devrediyor. Nüfus kaydının düzeltilmesi davası açıldıktan sonra Miras Sebebiyle İstihkak davası da açılabilir belki ama bu durumda da davacı ve davalı sıfatları hukuken netleşmiyor. Nüfus kaydının düzeltilmesi davası devam ederken, Miras Sebebiyle İstihkak davası açan var mı? Bu davada Nüfus kaydının düzetilmesi davası bekletici mesele olarak kabul ediliyor mu?
Merhaba meslektaşım.
Bu sorununuza bir çözüm bulabildiniz mi? Ben de nüfus kaydının düzeltilmesi davası açtım. Müvekkil Bulgaristan göçmeni ve sonradan vatandaşlık alarak Türk Vatandaşı olmuş. Ancak ailesi ondan bir yıl önce göç etmiş ve nüfus kaydı düzenlenirken müvekkil ailesinin soy hanesine eklenmemiş, üst soyu kayıtlarda görünmüyor. Babası vefat etmiş ancak annesi sağ. Bir tane de abisi var. Baba vefat ettiği için müvekkilin abisi babadan kalan mirasın 3/4'ünü almış. Ben nüfus kaydının düzeltilmesi davası açtım, mahkeme anne ile olan bağlılığı dna testi ile kabul etti ancak baba ile olan bağı kabul etmedi. Gerekçesi de nüfus kayıt örneğinde anne ile babanın evlilik tarihinin yazmıyor olması. Davalı nüfus müdürlüğü kabrin açılıp dna testi yapılmasını talep etti ancak ilk derece mahkemesi onu da kabul etmedi ve kararı verdi. Şimdi istinaf başvurusu yapacağım ancak bu süreçte babadan kalan mirası abinin devretme ihtimali var ona nasıl tedbir koyduracağımı düşünüyorum. Ya da abinin devir yapmaması için nasıl bir çözüm bulabileceğimi araştırıyorum. Siz bir çözüm bulduysanız belki benim de işime yarayabilir diye düşündüm.