Mesajı Okuyun
Old 28-10-2006, 01:03   #19
ALTINCABA

Sevgili meslektaşlarım yazıların tamamında olmasa da bence bir yanlış düşünce yazıların çoğuna hakim. Sayın Themiss
"Çünkü bu suçlar vicdanen beni oldukça rahatsız ediyor. Şüphelinin suçu hakikaten işleyip işlemediği vb olguların bazen hiç önemi olmuyor.Belkide ön yargılı yaklaşıyorum.Bu tür suçlarda şüpheli yönünden bir haklılık payı göremiyorum" demiş.

Sevgili arkadaşlarım biz savunmasını yaptığımız bir sanığın suçunu örtbas etmek için görev almıyoruz. Öyleki bu yanlış izlenim avukatlardan doğarak etrafta soru haline geliyor ve tekrar avukatlık mesleğine soruluyor.
"Siz suçluları savunuyorsunuz öylemi?"
Savunma işlenen fiili ortadan kaldırmaya çalışma, masum gösterme, delil karartma değildir. Bir avukat pekala suç işlediğini bildiği müvekkilinin yasada gösterilen cezayı almasını sağlayabilir. Ülkemizde faili meçhullerin azaltılması için 3 soygun yapana +3 bedava uygulaması olmadı mı? Sonunda canına tak eden sanığın "ben 3 ünü soydum kalanlar benim değil" diye ifade verdiğini veya benzerlerini sizde duydunuz belki.
Avukat savunma yaparken müvekkiline karşı da bir yere kadar sorumludur. Avukat kanunun el verdiği ölçüde müvekkilini savunur bir konuda nerde duracağı yada savunmasını ne yönde değiştireceği somut olaya göre işi alan avukatın seçimidir. Bazı konularda savunma yapmak istemeyen avukatın görüşüne de saygı duymak gerekir istemediği halde savunmaya zorlanan avukatın verimli olacağı bence düşünülmemeli tam tersine zararı da olabilir çünkü bu takdir edersiniz ki yargılamadır zorla bir kumu başka bir yere taşıtmıyoruz kum kontrol edilebilir fakat avukata ne yapacağını söyleyemessiniz.. Hukuk derindir !!!!
Öncelikle savunmada bulunmak istemeyen arkadaşlarımızın düşüncelerine ve ilkelerine saygı duymak zorundayız, savunmayı üstlenenlerin yaptıklarını ise "bu katilin suçunu örtbas etmeye çalışıyor, kanunu kullanıp bu sanığı çıkaracak vs gibi düşünceler ile izlememeliyiz. Kanun bir sanığa beraat sağlayacak ise bu kanun tam anlamı ile savunma yapan avukat tarafından kullanılmalıdır. Sonuçta kimse emsallerinden farklı olarak karar almamıştır. Bu savunmayı yapan meslektaşlarında kanunu ne şekilde kulandıklarını takip edip dikkatle incelememiz gerekir. Sistemdeki hatalar böyle görülebilir. elbette arkadaşlarımız kanundan istifade edecek elbette imkanı varsa beraat isteyecektir.
Aksi halde başka bir şehirde aynı suçtan yapılan yargılamada avukat kanunu kullanabiliyor diğerinde istemiyor diye farklı kararlar çıkaracaksınız. Sanığa verilen hakkı zorlayarak kullanmadığınız söke söke almadığımız sürece de sistemdeki eksiklikler hatalar ortaya çıkmayacaktır. Bence bir Avukat hem varolan hukuk düzeninden adaletli olarak yararlanmalı hemde eksiklikler giderilmeye çalışılırken " bu madde artık şu yada bu yollar ile adaletin gereği gibi yerine getirilmesine engel olan kararlar çıkmasına sebep olmaktadır" diyebilmelidir. Saygılarımla