Mesajı Okuyun
Old 24-08-2006, 23:36   #2
Av.Ayşe

Sayın Kervan hüküm ayakta dinlenir kuralı benim de üzerinde düşündüğüm bir konudur.Çünkü cmk'nın sizin de buraya eklemiş olduğunuz md'lerindeki ifadeler son derece net ama uygulama farklı şekilde yürümekte.

Cmk 223/1'e göre; Duruşmanın sona erdiği açıklandıktan sonra hüküm verilir. Beraat, ceza verilmesine yer olmadığı, mahkûmiyet, güvenlik tedbirine hükmedilmesi, davanın reddi ve düşmesi kararı, hükümdür.
-Bu md'de hükmün ne olduğu tahdidi bir şekilde sayılmıştır.Md'de yer almayan ara kararları hüküm olaran nitelendirmek mümkün değildir.

Cmk 231/ 4' e göre ise; Hüküm fıkrası herkes tarafından ayakta dinlenir.

-İfadeler son derece net bana göre.Sadece hüküm herkes tarafından ayakta dinlenir.Cmk md 231/4'ü daha önce forumda herkes teriminin kimleri kapsadığı hususunda tartışmıştık.
Savcılar uygulamada bu md'nin kendileri kapsadığını düşünmeseler de bana göre savcıları da kapsamaktadır.

Sonuç olarak sadece md 223/4 te hüküm olarak sayılan kararlarda ayağa kalkmak yükümlülüğü vardır ve bu yükümlülük sadece avukatlara,duruşma salunundaki diğer kişilere değil savcılara da getirilmiştir kanaatimce.Saygılarımla.