Mesajı Okuyun
Old 29-12-2010, 20:34   #8
advokat34

Varsayılan Sözlü kira akdine dayalı örnek 13'e yapılan itirazın sonucu görevli mahkeme...

Ben de farklı bir kiracılık ilişkisi hakkında görüşlerinize almak istedim.
Sözlü kira sözleşmesine dayalı olarak birikmiş kira alacağının tahsili ve tahliye talebi ile örnek 13 ödeme emri gönderdik.
Borçlu, "sözlü kira ilişkisini takip alacaklısı ile değil de annesi ile yaptıklarını ve kiraların hepsini ödediklerini" beyanla itiraz etmiştir. Takip alacaklısı yurt dışında yaşadığından bu işlerle ilgilenme imkanı olmadığı için, annesi temsilen ilgilenmektedir.
(Ayrıca takip alacaklısı sözkonusu dairenin tapu kaydında diğer kardeşleriyle birlikte hissedar bulunmaktadır. Annesi tapu kaydında hissedar değildir).
Soru 1 : Borçlunun bu şekildeki itirazına karşılık Sulh Hukuk Mahkemesinde "İtirazın İptali ve Tahliye" davası açmamız mı gerekir yoksa icra hukuk mahkemesine bu şartlarda gidilebilir mi?
Soru 2 : Takip alacaklısının tek başına kayden malik olmaması tahliyeyi talep etmek için engel midir? Diğer hissedarlar da yurt dışında yaşadıklarından, takip alacaklısı yıllardır bu işlerle ilgilenmektedir.
Bu konudaki deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyorum. Teşekkür ederim.