Mesajı Okuyun
Old 21-11-2008, 16:21   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Nil Şeker
Ölümlü trafik kazası sebebi ile açmış olduğumuz tazminat davasında davalı şirket ile birlikte trafik sigortası şirketinide poliçede sorumlu olduğu oran için davalı göstermiştik.Fakat davalı tarafın kazaya karışan aracının kasko şirketini davalı göstermediğimiz gibi dava dışındada kasko şirketine bir başvurumuz yoktur.Davalı şirket,yargılamanın başlarındayken, davayı kasko poliçesindeki vefat teminatı sebebiyle kasko şirketine ihbar etti.Şu anda yargılamanın sonuna yaklaşıldı.Bu durumda kasko şirketide artık davalı konumunda mıdır?Kasko Şirketinin bize karşı davadaki durumu nedir?Davacı taraf olarak, dosya karara çıkmadan, bu hususta yapmamız gereken bir şey var mıdır?

Davanın ihbarı ile ilgili yapılan açıklamalara katılmaktayım. Ben kasko sigortasına takıldım. Genel olarak, kasko sigortası; sigortalı aracın uğrayacağı hasarları teminat altına alır. 3 üncü kişilere verilecek zararlardan dolayı sorumlu değildir. Ancak, bazı kasko poliçelerinde ek prim alınarak ihtiyari mali mesuliyet sigortası da yapılmaktadır. O nedenle size "poliçeyi gördünüz mü", diye sordum. Demek ki son açıkladığım şekilde yapılmış. İMMS'na dava öncesi müracaat edebilmeniz için ,zorunlu mali mesuliyet sigortasına müracaat edip; limit nedeniyle zararınız tam olarak karşılanmamış olması gerekmektedir.Ama siz ZMMS'na da müracaat etmemişsiniz.

Dolayısıyla dava açarken kasko sigortasını dahil etmemeniz bir kusur veya eksiklik değildir. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken bir şey de yoktur. Zaten kasko sigortası lehine/aleyhine hüküm de tesis edilemeyecektir.