Mesajı Okuyun
Old 31-07-2006, 15:55   #33
Armağan Konyalı

Sayın pia

Ben "yabancı dilde eğitim yapmak iyidir" demedim. Yabancı dil öğrenmek hukuk öğrencilerinin ileride iş bulmalarını sağlar dedim. Derslerin yabancı dilde olmasına ben de karşıyım.

Ben "yabancı dil, yabancı şirketlerde çalışmak için öğrenilmeli " demedim. İthal ettiği malı satan bir Türk firmasında malın kullanma talimatını okumak için bile yabancı dil gerekir. Bunu beceremeyecek olanı işe almazlar. Alırlarsa da "eleman" olarak alırlar. Yabancı dil bilmeniz iş ararken size hukuk mezunu olmanızdan daha fazla üstünlük sağlayacaktır.

Bir yanlış anlamayı da önlemek için şunu açıkça yazmalıyım: Avukat olmadan hiç bir şirkette hukukçu sıfatı ile iş bulamazsınız. Özel şirketlerde böyle bir pozisyon yoktur.Ancak hukukla ilgisiz departmanlarda, hukukla ilgisiz işler yapabilirsiniz.

Lisans düzeyinde olsa bile yüksek öğrenimi bitirmiş Fransızların yabancı dil bildiklerini biliyorum. Türklerin de bilmesi iyi olur diyorum.

Okulda okunan hazırlık sınıfı ingilizcesini hiç bir kurs veremez. Kişilerin özel ilgileri bile, hazırlık sınıfı ingilizcesini başka biçimde almalarına yetmez kanısındayım.

Bütün bu nedenlerle, bir yıllık sıkıntıya girmekle, iş ararken hukuk mezunu olmayanlara göre daha avantajlı olacağınızı düşünmenizi öneriyorum.

Saygılarımla