Mesajı Okuyun
Old 31-07-2006, 12:05   #32
pia

Evet,bence de ileriyi görmek gerek. Devlet üniversitelerinde 1 yılda verilecek yabancı dil eğitimiyle kaç kişi uluslararsı bir firmada çalışacak kadar İngilizceye sahip olacak Allah aşkına? Öğrenciler yine kurslara gidecek,yine yurt dışına gidecek altı üstü bir kur için Türkçe'yi feda etmeye değer mi? Yabancı dilde eğitimin dilimizi ne hale getirdiğini görmüyor musunuz, cafeler,hospitaller, shoplar,advertorialler hep bu İngilizce merakından doğmadı mı? Hatta İngilizceyi bile bugün bu noktaya getiren İngilizce öğrenmenin şart olduğu dayatması değil mi? Fransa'da Fransız dili yasayla korunuyor, üniversitelerde "hukuk fakültesine hazırlık sınıfı" adı altında 1 yıl ingilizce eğitim falan verilmiyor, Fransız üniversiteleri yetesiz mi,çağın gerisinde mi, Fransa vatandaşlarına karşı düşüncesiz mi davranıyor?

Tabii ki yabancı dil bileceğiz, kişi özgür iradesiyle(devlet zoruyla değil) kariyeri için dil öğrenmenin gerekliliğine inanıyorsa gider dil öğrenir. Ya da devlet yabancı dil sınıfını seçimlik olarak sunar, isteyen okur,isteyen okumaz.

Yabancı dille eğitim alan öğrenciler arasında yapılan araştırmalar, öğrencilerin dile hakim olmadığından, ilerde mesleği olacak bölümün derslerini anlayamadığı bu nedenle çoğu kez ezbere başvurduğunu ortaya koymuştur. Ben de bu tür yakınmalara çok tanık oldum. İlerde iyi bir firmada çalışmak için İngilizce bilmek şart da, mesleğinin özünü anlamak şart değil mi? Ben bu nedenlerle yabanci dilde eğitime de, yabancı dil sınıfına da karşıyım. Bu uygulamaların sonucunun fayda değil,(bireysel ve de büyük ölçüde toplumsal) zarar getireceğine inanıyorum.