Mesajı Okuyun
Old 03-06-2006, 11:13   #31
Servet

Önemli Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Sevgili Arkadaşlar,

Ben Hukukçu değilim. Gemi İnşa Müh. okudum. Ancak, ilgi duyuyorum ve AB Hukuku II.Öğretim Y.Lisans Programı'nı tamamlamak üzereyim. Geçen yıl "Denizcilikte Emniyet Güvenlik ve Çevre Yönetimi"ne başlamış ancak işlerim dolayısıyla ve hafta içi 17:00-22:00 salı-perşembe olmasına rağmen sürdürememiştim. Bu yıl hafta sonları programı olan bir üniversitede devam ediyorum. Elbette tezli ve II.Öğretim Tezsiz Y.Lisans Programları arasında farklar var. Tezli'de 1 yıl en az 12 ders okuyorsun. Diğer yıl danışman öğretim üyesi desteğinde 1 yıl tezini hazırlıyor ve yaklaşık bir 90 sayfa ve daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış özgün ve tamamen size ait tezinizi Öğr.Üyelerinden oluşan bir komisyonun önünde savunuyor ve mezun oluyorsunuz. Tezsiz de tez yerine proje hazırlıyorsunuz. O da 70 sayfayı buluyor. Onu da aüynı komisyonun önünde sunuyorsunuz ve aynı şartlarlya hazırlıyorsunuz. Üç dönemlik dersleri üstten dersler alıp kendinize güveniyorsanız 1 yıl da aynı programı tamamlayabiliyorsunuz. Projeyi ikinci altı aylık zamanda tamamlayıp yine danışman öğretim üyeniz nezaretinde hazırlıyorsunuz. Ancak tezsiz de doktora yapabilmeniz için en az 85 ortalama (bazı üniler 90 arıyor) not ortalaması aranıyor.

Bazı üniler başta aldığınız en az 45 LES Notu'na ilave olarak tezsiz (paralı da) de İngilizce Muafiyet Sınavı yapıyor. Kolay soruluyor. Ardından Bilim Sınavı yapılıyor. Bu bölümü neden seçtiniz gibi sorular soruluyor. Yani bu sınavları hiç yapmayan ve doğrudan kabul eden ünilerin yönetimlerini kutluyorum.

AB'ye tam üye olduğumuz zaman kişilerin serbest dolaşımı için bize verilecek süreyi öne alabilmemiz için ne kadar vasıflı, Y.Lisanslı, Doktoralı, Lisanslı bilimsel eğitim ve öğretim almış insanımız olursa o kadar iyi olacak. Zaten Almanya v.b. ülkeler adam ararken öncelik AB Üyesi ülkelerden olmak üzere Y.Lisans, Doktoralıları öncelik veriyor. Kanada'da öyle...

Sonuç olarak, arkadaşların gönderdikleri iletileri okudum ama şu konuda bir eksiğimiz olduğunu düşünüyorum. Herkes Y.Lisans'ı sanki Lisans düzeyi eğitim öğretim gibi sorgulamış. Halbuki Y.Lisans'ı bence öğrenci kendisi yapar. Lisans düzeyinde okutman arkadaşlar şu kitaptan takip edeceğiz der. Y.Lisans ve doktora da ise sınırsız kaynak kullanılır. Öğr.Elemanıdanışmandır. Öze eğilir değinir, yönlendirir. Sınıfta grup çalışmaları, ferdi çalışmalar yapılır. Barkovizyon, Bilgisayar destekli takdimler yapılır. Aktif method uygulanır. Söyleşi yapılır. Tartışılır. Öğrencinin gece uykuları 6 saatten fazla olamaz. Çünkü sürekli bir başka dersin sunumu, ödevi v.b. ile uğraşır. Kaynak arar. Bulduğu kaynaklardan kendi konusu ile ilgili kısımları ayıklar, konudan sapmamaya özen gösterir ve sonuçta kendi beyninin yorumunu katarak bir ylerlere ulaşır. Değişik bir yaklaşım, şimdiye kadar düünülememiş farklı açılar ortaya koymaya çalışır. Durum Muhakemeleri yapar. Sunumları özgün ve kendi eseri olur. Taklitçilik yapmaz. Arda bir dipnotlar, çeviriler v.s. konabilir elbette. Bence hiç bir eğitim kurumuna çamur atmadan kendimizde aramalıyız herşeyi ve Öğr.Elemanlarını aşındırmalıyız. Çünkü Türkiye'de de çok değerli bilim adamlarımız hocalarımız var. Size e-posta adreslirini veriyorlar. İlitilerle yardım alıyorsunuz. Türkiye çok iyi bir yolda. Lütfen pozitif enerjili olalım. Biz büyük bir ülkeyiz. Özgüveni olan insanlar yetiştikçe çok daha iyi yerler de olacağız. Buna gönülden inanıyorum. En içten sevgi ve saygılarımla...