Mesajı Okuyun
Old 22-04-2007, 17:12   #3
Av.M.Yücel

Sayın Yıldırım,
Cevabınız için teşekkür ederim. İlk soruyla ilgili olarak benim şahsi kanaatim de sizinkiyle aynı yönde... Hatta bu konuyla ilgili eski yargıtay kararları da "kamu görevlisi (öğretmen)nin suçu ilgili olduğu zannıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirmesini, suçu ihbar etme olarak nitelemekte. Ancak yeni CMK kanununda CMUK.151'in aksine "ilgili daire" yerine "yetkili makam" terimi kullanılmış ve hangi makamların yetkili oldukları yine CMK 158'de sayılmıştır. Maddye göre :
" İHBAR VE ŞİKÂYET

Madde 158 - (1) Suça ilişkin ihbar veya şikâyet, Cumhuriyet Başsavcılığına veya kolluk makamlarına yapılabilir.

(2) Valilik veya kaymakamlığa ya da mahkemeye yapılan ihbar veya şikâyet, ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir.

(3) Yurt dışında işlenip ülkede takibi gereken suçlar hakkında Türkiye'nin elçilik ve konsolosluklarına da ihbar veya şikâyette bulunulabilir.

(4) Bir kamu görevinin yürütülmesiyle bağlantılı olarak işlendiği iddia edilen bir suç nedeniyle, ilgili kurum ve kuruluş idaresine yapılan ihbar veya şikâyet, gecikmeksizin ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir.

(5) İhbar veya şikâyet yazılı veya tutanağa geçirilmek üzere sözlü olarak yapılabilir.

(6) Yürütülen soruşturma sonucunda kovuşturma evresine geçildikten sonra suçun şikâyete bağlı olduğunun anlaşılması halinde; mağdur açıkça şikâyetten vazgeçmediği takdirde, yargılamaya devam olunur. " Bu konuyla ilgili olarak yayımlanmış yeni Yargıtay Kararları elinizde mevcut mu, eğer mevcutsa bizimle paylaşma nezaketinde bulunur musunuz?

2- Tazminat davasıyla ilgili olrak sehven "davanın reddi" olarak yazmış isek de, bilindiği üzere ceza yargılamasında davanın reddi sözkonusu değildir. Ancak yetkili sulh ceza mahkemesi iddianameyi iade etti. C.Savcısının TCK 279'un kamu görevlisinin idari değil adli görevi olduğu ve bu nedenle 4483 s.k. kapsamında olmadığı yönündeki itirazı üst dereceli yerel mahkeme olan Asliye Ceza Mahkemesince yerinde görülerek iddaname kabul edilmiştir. Bu aşamadan sonra mahkeme, ceza verilmesine yer olmadığı veya beraat kararları verebilecektir. Sanık hk. yakalama ve tutuklama tedbirleri de uygulanmadığından verilecek olası bir beraat kararı neticesinde MADDİ - MANEVİ TAZMİNAT DAVASI istemi CMK m. 141/1-e bendi kapsamında değerlendirilemeyecektir kanaatindeyim. Bu konuyla ilgili olarak görüş ve düşüncelerinizi bekliyorum. Saygılarımla..