Mesajı Okuyun
Old 12-09-2013, 15:00   #5
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan Avukat Kamer Akgül
Merhabalar;

Müvekkilem Berlin/Almanya doğumlu ve Türk vatandaşı. Anne babası müvekkilemi, Türkiye doğumluymuş gibi Malatya nüfus müdürlüğüne ve Malatya doğumlu olarak kaydettirmişler. Müvekkilem şu an evli ve eşi de Ağrı nüfusuna kayıtlı. Alman makamlarında müvekkilemin Berlin doğumlu olduğu belli ve Türk nüfus kayıtlarında Malatya doğumlu olarak gözükmesi sebebiyle kendisine zorluk çıkarılmakta. Yani müvekkilem nüfus tashihi davası açarak Türk nüfus kayıtlarında da doğum yeri olarak Berlin'i göstermek zorunda. Bu durumda;

1. Nüfus kaydı tashihi davası, kayıtlı olduğu Malatya'da mı,
2. Yoksa evlilik sebebiyle eşinin nüfusunun bulunduğu yer olan Ağrı'da mı,
3. Ya da yurtdışında yaşadığı için, Ankara, İstanbul veya İzmir illerinden birinde mi açılması gerekmektedir?

Kıymetli yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

İyi çalışmalar.
Doğum tutanağında doğum yeri Berlin yazdığına göre nüfus memurunun hatası nedeniyle düzeltme yani idari düzeltme ile çözülemez miydi?Birebir aynı mesele danışıldı bugün bana .önce idari düzeltme, olmazsa dava açmayı deneyeceğim.Müvekkil Balıkesir nüfusuna kayıtlı,davayı,müvekkilin Türkiye'deki yerleşim yeri,yerleşim yeri, kayıtlı değilseAnkara , İstanbul İzmir'de açmak gerekir diye düşünüyorum.