Mesajı Okuyun
Old 23-12-2008, 17:34   #4
Zehra Ekizo

Her ders için işe yarayacak bir yöntem önereyim size:
Soru hazırlayın.
Ben her derse bu mantıkla çalışmıştım. Soru hazırlayıp çözüyordum. Kendimi hocanın yerine koyup, ben olsam hangi konuyu ve nasıl sorardım diyordum.
Hem, Devletler Özel Hukuku dersi o kadar da zor değildir; topu topu kısa bir yasa ile ilgilidir. Moralinizi bozmayın; geçersiniz.
Başarılar dilerim.
Sayın Avu.Cengiz bey önerileriniz için çok teşekkür ederim.Ama bana göre bizim fakültede devletler özel dersi çok zor.Hoca karar sormuş geçen sene okudum hiç birşey anlamadım.Dün sınıfta çözdü.Çözerken anlıyorum ama kararı anlamadıktan sonra çözemem değil mi Yine de bilgileriniz için teşekkürler uygulamaya çalışacağım inşallah.
Selamlar Zehra Hanım. Valla ben kendi çalışmamı söyliyeyim. Bilen arkadaşlar bilir ben derslere devam etmeyen bir kişiyim.(Sakın iyi bir haltmış gibi söylediğimi sanmayın, durumu anlatmak için diyorum) Önceki senelre ait notlardan kendi notumu çıkarıyorum. Bu sene Yabancılar Hukuku'nda da Vatandaşlık Hukuku'nda da çok fazla değişiklik var. Geçmiş seneler notlarından çıkan bilgileri son değişiklerle güncelledikten sonra kendi notum çıkmış oluyor. Örneğin bu sene yanlış hatırlamıyorsam 70 sayfadan fazla not çıakrdırm Devletler Hususi Hukuku'ndan. Neyse not çıkarma işleminden sonra geçmiş yıllar sınav sorularını ve geçmiş yıllar pratik çalışmalarını ve sınav sorularına vakit ayırıyorum. Her bir soruyu tek tek irdeleyerek, kesinlikle neyin nereden geldiğini anlayarak çözüyorum. Bunlardan sınavda çıkabilecekleri ayrı bir köşeye not ediyorum. Bunlar normal senelik çalışmalar. Sınav zamanına gelirsek siz de bilirsiniz ki kafayı yemiş "Allahım, Allahım!!" modunda oluyoruz. Sınav öncesi gece tekrar sene içinde çıkardığım ve başka yerden edindiğim notları okuyorum. Pratik çalışamaları tekrar çözermiş gibi okuyorum, aynen sınav sorularını da. Kısaca en baş yazıyorum, sonra okuyorum, okuyorum ve okuyorum..
Sayın Oğuzhan.Benim ders çalışma stilim derste kendi notlarımı çıkartırım eve gelince temize çekerim.Sınavlardan önce kitapla birlikte notlarımı okur notun da notunu çıkartırım yani sürekli yazarım.Ama bu devletlerde ne yapacağımı bilemedim.Kararlar beni çok korkutuyor.
İnşallah haziran ayında hepimiz biran önce mezun olur gideriz.