Mesajı Okuyun
Old 03-12-2007, 16:53   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan orhansarcan
Suat bey 765 s.lı yasanın 102 ve 104 maddelerini okursanız orada süre hesabının nasıl yapılacağı açık olarak anlatılmaktadır.

Sayın orhansarcan,

İlk mesajımı okuduysanız, 107 inci maddeyi de okuduğumu anlayacaksınız. Sayın ali ekmekçi'nin hesabına katıldığınız anlaşılmaktadır. Ben katılmadım. Demek ki 102 ve 104 açık olmasına rağmen anlamamışım.

765 S.Y. nın 103 üncü maddesini de okudum. Orada da, 'mütemadi ve müteselsil cürümler hakkında dahi temadi ve teselsülün bittiği günden itibar olunur' yazmaktadır.

Maddeye göre 2000 yılını baz alacağız. Sözkonusu suçun dava zamanaşımı 5 yıldır. 104 üncü maddede sayılan kesilme sebepleri gerçekleşmişse en fazla yarısı kadar uzayacak yani 7 yıl 6 ay olacaktır. Böyle olunca somut olayda, dava zamanaşımı 2008 yılının 6 ayının bitimine kadar uzayacaktır. Sayın ali ekmekçi ve siz şu anda zamanaşımının(bu şıkka göre dahi)dolduğunu iddia etmektesiniz. Nasıl olacağını bana da anlatırsanız, müteşekkir kalacağım.

İlk mesajımda yukarıdaki (Uzamış dava zamanaşımı)olasılığı hiç değerlendirmedim. Çünkü veriler arasında, gıyabi tutukluluktan söz edilmekteydi. Ama vicahiye çevrilmemişti. Yani hüküm sanığın gıyabında verilmiş daha sonra zamanaşımını kesen herhangi bir işlem yapılmamıştı. Dolayısıyla zamanaşımını kesen son işlem karar tarihidir.Karar tarihi : 26.10.2001'dir. Bu tarihten itibaren 5 yıl geçerse(ki geçmiş görünmektedir)ve zamanaşımını kesen bir sebep de yoksa; davanın ortadan kaldırılmasına karar verilmelidir. Benim bilgilerim bu şekildedir.

Saygılarımla