Mesajı Okuyun
Old 09-04-2009, 15:15   #1
Konuk

Varsayılan Tayın yaptırma boşanma davası açmayı nasıl etkıler

Merhaba…
Ben 26 yıllık evli, 2 çocuk annesiyim. Eşimle neredeyse evliliğimizin ilk yıllarından beri huzursuzluğumuz devam etmekte. Evliliğim boyunca hem bedensel hem de ruhsal anlamda sürekli şiddet gördüm. Ancak, 2 çocuğumun varlığı ve ailemin her seferinde barıştırmaları nedeniyle evliliğimiz bu zamana kadar sürdü. Eşimle en büyük problemimiz kendisinin hem benim hem de çocuklarımın üzerinde baskı oluşturmak istemesi. O ne diyorsa koşulsuz bir şekilde itaat edilmesini istiyor. İtiraz edersen ya çok büyük kavgalar çıkarıyor ya da şiddete başvuruyor. Benim en büyük hatam bugüne kadar bu şiddet olayını hep gizlemeye çalışmak ve rapor almamak oldu sanırım. En son şiddet gördüğümde eşim beni itti ve yere düşüp bayıldım. Ev sahibimizin gürültüye inmesi ve beni doktora götürmesi ile kendime geldim ama doktorda bana ısrarla sormalarına rağmen şiddet gördüğümü söyleyemedim. Ev sahibim de ‘söyleme, eşindir düzelir, sonra daha kötüye gider olaylar, ailen işin içine girer olay büyür’ deyince söyleyemedim. Ama eşim bu kavgaların nedeni olarak ailemi göstermeye kalkınca ben de ailemi eve çağırdım ve yüzleşme sağlamaya çalıştım. Ama eşim yanlarına çıkmadı, üstelik de evi bastınız diye iftira etti. Oysa benim ailem bugüne kadar onu hep oğulları gibi görmüş, üzerine toz kondurmamış, kavgalarımızda hep onun tarafını tutmuş ve çoğu zaman erkektir haklıdır evliliğimi devam ettireceksem onun baskılarına boyun eğmem gerektiğini bile söylemiş insanlardır. Onun ailemi karşısına almasının sebebi, oğlumuzu evden kovması ve onlarında oğlumuza sahip çıkarak yanlarına almaları. Bunu hazmedemediğinden 1 yıldır onlarla doğru dürüst konuşmuyor. Çocuklarımın da benim de artık çekecek durumumuz kalmadı. En son arkadaşlarımızın bizi barıştırmak istemesi sırasında tekrar bana ve kızıma saldırmaya çalışması son noktayı koydu. Şimdi evi otel gibi kullanıyor ve para bırakmıyor. Kızım yarım gün bir işte çalışıyor, onun aldığı parayla geçinmeye çalışıyoruz. Şimdi öğrendim ki tayinini ailesinin olduğu yere çıkarttırmak üzere dilekçe vermiş. Ben oğlumun yeni askerden gelmesi ve henüz iş bulamamış olması nedeniyle boşanma davası açmak için biraz daha bekleme kararı almıştım. Ancak şimdi eşim tayin çıkarttırırsa ve ben de dava henüz açılmamış olduğu için onunla gitmezsem suçlu duruma düşer miyim diye korkuyorum. Benim o tayin olmadan boşanma davası açmam gerekir mi? Maddi durumum uygun olmadığından avukat tutamıyorum. Barodan tutabileceğimi öğrendim. Kızımın yarım gün de olsa bir işte çalışması bu durumu etkiler mi? Başka ne gibi haklarım var? Bana şiddet uyguladığına dair raporum yok, şahitlerim var ama şahitlik yapmak istemiyorlar. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.