Mesajı Okuyun
Old 15-08-2017, 13:51   #84
Av. Merve Akgün

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa Coşgun
Ruhsatımın gelmesine yaklaşık 2 ay kaldı. Zaten var olan ofis açmak fikri daha da kuvvetleniyor. Bu noktada ruhsat geldikten sonra 6-8 ay bağlı çalışarak küçük de olsa bir meblağ biriktirmek mi yoksa kredi çekerek derhal yola koyulmak mı daha mantıklı?
Bir de büyük şehirlerde giderek yaygınlaşan hazır ofis paylaşımlı ofis gibi çalışma şekilleri gider tasarrufu açısından tercih edilebilir mi ? Özelikle bizim gibi yeni başlayanlar için görünüşte cazip olan bu hazır ofis sisteminin ne gibi zararları olabilir.?Saygılarımla.

Öncelikle ofisi nerede açacağınız büyük önemi olduğunu düşünüyorum. Nitekim ben ailemin yanındayım ve bulunduğum yer bir ilçe. O nedenle ayrıca ev kirası vs. gibi masraflarım yok. Bu gibi sair masraflar ilk aşamada çok önemli. Çünkü hem evi hem de ofisi döndürmek zor olabilir. Şahsi kanaatim ilk etapta biraz birikim yapmanızdır. Bağkur,ofis kirası, kırtasiye masrafları,muhasebe ücreti gibi bir takım masraflarınız olacak. Bu sebeple ilk aylar cepten yiyeceksiniz. Ama eğer ofis açmak gibi bir niyetiniz varsa, bağlı olarak çalışacağınız süre 1 yılı geçmemeli diye düşünüyorum. En iyi ortaklık olmayan ortaklık deseler de masrafları bölüşme noktasında düşünülebilir. Şimdiden kararınızın sizin için hayırlı olmasını temenni ederim meslaktaşım