Mesajı Okuyun
Old 05-11-2002, 10:08   #12
metin karadag

Varsayılan Ne yapmalı?

Evet, 'Ne yapmalı?'

Önce konuyu yeniden ve yeniden bıkmadan konuşabilecek birilerini bulmalı.

Özellikle ve cogunlukla öğrenci arkadaslarınız olmalı (Cünkü Stajyer 'artık ben Avukat oldum' saplantısından kendini kurtaramıyor... Her meslek eğitiminde bu duygu tornadan cıkmıs gibi yasanır. Emin olun...))... Halden anlayan Stajyerler sizi nasılsa gelir bulur...

Sonra birlikte adım adım bilinenleri paylaşıp yazmalı.

Daha sonra bu yazılanlarla birlikte, olası* meslek odası en yakın Baro'ya gitmeli. (*Hukukta okuyan herkesin avukat olmak gibi beklentisi olmayabilir...)

Ve ısrarla,

"Biz sorunlarımızı köklü bir bicimde cözebilmemiz konusunda bir araya gelip 'sürekli' calısacağız, sizin 'sürekli' katkılarınız neler olabilir?...

"Sürekli" cünkü biz sadece "kendimizi" kurtarmakla ne bizden sonrakilere ne bizden öncekilere (gelecekteki kendimizi) bir etik kod bırakamayan, ve icinde bulunulan hafızasızlıgın "nesnesi" olmak istemiyoruz..."

"Sürekli" cünkü biz elde edecegimiz kazanımların yeni bir davranış alışkanlığı yani kültüre dönüsmesini istiyoruz..."

"Sürekli" cünkü HUKUK önce saklı hakları unutmayan HAFIZA demektir ve ikidebir UNUTMAMAYI gerektirir..."

"Sürekli" cünkü hepimizin bir zamanlar Hukuk Ögrencisi oldugumuzu Stajyer, Avukat ya da diger dallardaki Hukuk İnsani olduğumuzda UNUTMAMAMIZ gerektiğini Hukuk Öğrencisi iken iyice bellemek istiyoruz..."

"Sürekli" cünkü hukuk mesleği temel eğitimi/öğretimine başladığımız andan itibaren mesleğimizi severek, yani gerçek HUKUKU İNSANI olarak yetişmemizin daha doğru olduğuna inanıyoruz..."

"Sürekli" cünkü adım adım damla damla birikerek olusabilen hukuk bilincimiz için UNUTMAK SÜREKLİ KAYBETMEKTİR... BİZ ARTIK SÜREKLİ KAYBETMEK İSTEMİYORUZ!..."

Bu ilk adımdan sonrasını zaten, tereyağından kıl ceker gibi getirirsiniz...

Kendinize bir kez bu sansı tanıyın...

Sevgi ve Saygılarımla
Metin Karadağ

ORTAK NOT

Her iki konunun aynı noktada kesistigi dikkatinizi cekti mi?