Mesajı Okuyun
Old 05-04-2023, 10:18   #10
Admin

Alıntı:
Yazan Av.BugraH
Tespit davası, var olan hukuki münasebetler için açılabilir. Kiralayan ile kiracı arasında sonraki dönem hakkında henüz hukuki bir münasebetin var olduğunu beyan etmek zamanı gelmemiştir. Bu takdirde tespit davasında bulunması zaruri olan hukuki menfaat unsuru da düşünülemez.

21.11.1966 gün ve 19/10 Sayılı Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararı

Belirttiğiniz içtihadın oluştuğu tarihte kira hukuku 1955'te yürürlüğe giren 6570 sayılı kanuna göre yönetilmekteydi. 6098 S.lı Borçlar kanununun yürürlüğe girmesi ile bu kanun (kademeli olarak) yürürlükten kalktı ve Borçlar Kanunun 345. maddesinde de daha önce 6570 sayılı yasada olmayan özel bir düzenleme yapıldı.

345/1 kira tespit davasının her zaman açılabileceğini öngörüyor ve 345/2 de zaten sözleşmenin yenilenmesinden en az 30 gün önce açılabileceğini hükme bağlıyor.

Dolayısıyla bu yasal düzenleme karşısında 1966 tarihli İBK'nın bir hükmünün kalmadığını düşünüyorum.

Eğer sözleşme yenilenme tarihi gelmeden önce açılan bir kira tespit davasına kiracı "ama ben sözleşmeyi yenilemeyeceğim ki, ilk yenilenme tarihinde fesh ediyorum" şeklinde beyanda bulunursa, davanın reddedilmesi gerektiğine katılıyorum. Ama kiracı böyle bir beyanda bulunmuyorsa dava süresinde değildir itirazının kabul edileceğini düşünmüyorum (kaldı ki dava da bence süresinde çünkü kanun "30 gün önce açılır" dememiş, "EN AZ 30 gün önce açılır" demiş)