Mesajı Okuyun
Old 22-02-2007, 21:16   #37
orhanelif

Varsayılan Ben bir Polis Memuruyum...

Saygıdeğer hukukçular/hukuk severler;
nerden başlamam gerektiğini inanın bilemiyorum.Ama şunu öncelikle belirtmek isterimki çoğunluğunuzun yazdıklarından Polise hak verdiğini, zor şartlarda çalıştığını,görevinin zor olduğunu, özveri isteyen bir meslek olduğunu söylemektesiniz. Maalesef hala bazı arkadaşlarımız ısrarla, polisin eski ( o istenmeyen) davranışlarının devam ettiğini, zamanında çok şeyler yaptıklarından falan bahsetmekteler. Artık yeter. bırakın o eski yıllarda yaşananları. şimdi sorun nerde onu tartışalım. bazılarınız da polisin iyi eğitim alamadığından bahsetmişsiniz. Ben T.C. Devletinin bir Polis Memuru olarak bunu kesinlikle kabul etmiyorum. Tamam, 10-15 sene öncesine kadar dediğinizi kabul edebilirim.Ama 2001 yılından bu yana teşkilatımda en ufak bir eğitim eksikliği bulunmamaktadır. Yüksekokul statüsüne getirilişinden bu yana yani 2001 yılından bu yana mezun olan tüm polis memurları yüksekokul mezunu olmaktadır ve tüm öğretmenlerimiz, dalında uzman ve en az 2. Snf.Emn.Md.rütbesinde idiler.Ayrıca görmüş olduğumuz hukuk derslerini de mesleğinde kariyer yapmış Avukatlar vermekteler. Eğitim konusunda artık sizden olumsuz bir şey duymak istemiyorum çünkü son derece rahatsız olmaktayım. Eğtimimizi bu kadar överken, yaşanan/yaşanmakta olan/yaşanacak olan hataları/eksiklikleri nasıl izah edeceksiniz diye soracak olursanız şayet ; çok basit. Elbetteki kendisini yetiştirmeyi ihmal eden, işini layıkıyla yapmayan arkadaşlarımız var. bu bütün dünyada, bütün meslek dallarında olduğu gibi bizim içimizde de var. Bunu kabul ediyorum.ama lütfen, artık polisin yetersizliğinden falan bahsetmeyin. Benim, asla ama asla idealistliğimi hiç bir düşünce değiştiremez. Ama bunu maalesef ki genelimiz için söyleyemem. mesleğimle ilgili ön yargılı olanlarınıza sayfalar dolusu yazmak istiyorum ama bunu yapabilmem mümkün değil.Keşke bunu becerebilsem.İçinde bulunduğumuz durum inanın çok zor. Kanımca her geçen yıl daha da kötü olacak.bunun tek sebebi nedir? Biliyor mu sunuz? Suç işleyen insanlar artık polisten korkmuyurlar.çünkü, artık küfür yok, dayak yok hiç bir kötü muamele yok..Artık hangi suçu işlerse ne kadar yatacaklarını, nasıl ifade vermeleri gerektiğini, ne söylemesi/söylememesi gerektiğini daha iyi bilmekteler.
Bakın, iki yüksekokul, bir fakülte(kamu yönetimi) mezunu bir polis memuru olarak diyorum ki; mesleğim ile ilgili ne bilmek, ne sormak istiyorsanız bana sorabilirsiniz ve sizlere cavap vermekten mutluluk duyarım. sizden tek ricam lütfen ama lütfen, medyadan duymuş görmüş olduklarınızla bizi yargılamayın.Özellikle Avukatlık mesleği içinde olanlarınız çok iyi bilir ki, işin içine girdiğinizde durumun çok daha farklı boyutlarda olduğunu, öngörünüzün tamamen yanlış olduğunu anladığınız bir sürü olaya tanıklık ettiğinizi unutmayın.Ve değerlendirmelerinizi yaparken empati yapmayı ihmal etmeyin.Eğer bunu yapmazsanız, her şeyden önce kendinize kötülük yapmış olacaksınız. Şunu bütün inancımla söylüyorum ki; bir polise hak ettiği saygıyı gösterdiğinizde, iki kat saygı ve ilgiyi göreceğinizi asla unutmayın...Saygı ve seviginin bitmiş olması inanın işimizi yaparken bizi oldukça etkilemektedir.
Cevap vermek istediğim bir kaç kişi vardı ama yazımın uzun olması sebebi ile bunu yapmayacağım. İstenilen her sonuya içtenlikle cevap vereceğimi bilmenizi istiyorum.En derin saygı ve sevgilerimle....
orhankumbaroglu@hotmail.com
(