Mesajı Okuyun
Old 04-05-2008, 02:11   #13
Ali Tekin

Alıntı:
Yazan yeni_hukukcu
ihtiyati hacizin şartalarından bahsedilmiş hep, peki bu şartlar neler acaba bunlarıda anlatıp aydınlatabilir misiniz bana? dilekçe yazılırken hep mal kaçırma olasığı deniyor ama bu dosyadan neye göre anlaşılıyor, bunun doğru olduğu nerden anlaşışılıyor bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim... yeni avukattan saygılarla...

Muaccel alacaklar açısından borcun vadesi gelip ödenmemiş olması ve karşılığında bir rehin (teminatın) olmaması ihtiyati haciz kararı almak için yeterlidir. Alacaklı sadece alacağının vadesinin geldiğini ve karşılığında bir teminatın olmadığını ispatla yükümlüdür. Uygulamada bir çok dilekçede borçluların mevcudunu azaltmaya çalıştığı/mal kaçırdığı gibi sebepler yazılıyor ihtiyati haciz dilekçelerine. Şahsen ben bunu gereksiz buluyorum. Muaccel alacaklar açısından böyle bir şart veya ispat yükü koşulmamıştır. Alacağın vadesi geldiyse ve karşılığında bir rehin yoksa kararın verilmesi gerekir. Kaldıki her ihtiyati haciz bir icrai hacize gebedir

Müeccel (vadesi gelmemiş) alacaklar açısından ise; borçlunun Türkiye'de ikametgahının bulunmaması veya mallarını gizlemeye/kaçırmaya çalışması veya kaçırmış olması şartı aranır. Fakat bu ikinci durumda alacaklının bunu ispat etmek zorundadır. Buradaki ispat derecesi inanılır derecede ispat olup, mahkemeler fazla sert davranmamaktadır.

Yeni stajyer avukattan sevgilerle