Mesajı Okuyun
Old 03-07-2014, 12:05   #1
Av. Bilgi Özkan

Varsayılan Elektrik Fazla Tüketim Bedeline Itiraz

Merhabalar,

Müvekkil Şirket'e Uludağ Elektrik tarafından sayacın arızalı olması ve tüketilen elektriğin eksik ödendiği gerekçesi ile ek fatura tanzim edildi. Öncelikle kuruma dilekçe ile itiraz edildi ancak itirazımız kabul edilmedi. Bu arada müvekkil borcu taksitlendirdi ve ilk taksit ödendi. Düzenlenen ek faturanın fahiş olduğu kanaatinde olduğumuzdan dava açmayı düşünüyoruz fakat netleştiremediğim konular var. Aşağıdaki sorularla ilgili yardımcı olabilecek meslekdaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim. Şöyle ki;

1. Açılacak davanın ihtiyati tedbir talepli menfi tespit davası olması gerektiği düşüncesindeyim ancak ilk taksit ödenmiş olduğundan menfi tespit davasında bu bedelin de iadesini talep edebilir miyim? yani menfi tespit ve istirdat birlikte açabilir miyim?

2. Müvekkil şirket olduğundan Ticaret Mahkemeleri görevlidir. Doğru mudur?(forumda çok tartışılmış o nedenle netleştirmek istiyorum)

3. Davalı Uludağ Elektrik Dağıtım A.ş. mi yoksa Perakende Satış A.Ş. mi olmalı (yönetmelikte dağıtım şirketi olarak geçiyor ancak kuruma yapılan itiraz sonucu geribildirimde bulunan perakende satış a.ş.)

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılar