Mesajı Okuyun
Old 29-05-2014, 12:37   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat Tekin
Sayın meslektaşlarım merhaba.
Müvekkille yaptığım Avukatlık Ücret Sözleşmesinde; "Avukata ..... TL. peşin ödeme yapılacaktır. Dava lehe sonuçlandığı takdirde ....... TL. Avukatlık ücreti ayrıca ödenecektir." şeklinde başarı esaslı sözleşme yaptık.
Peşin ödememi aldım ve alacak davasını açtım. Davalılar yurt dışında olduğu için davanın ön inceleme duruşması aşamasına gelmesi için iki yıl emek verdim. Ön inceleme duruşmasına gittiğimde müvekkilin duruşmadan yaklaşık 10 gün önce asaleten davadan feragat dilekçesi verdiğini gördüm. Bu sebeple duruşmaya girmedim. Müvekkil kendisi girdi ve feragat beyanını tekrarladı. Dava bu şekilde neticelendi.
Müvekkilden, dava lehe sonuçlandığında ödemesi gereken miktarı talep ettim çünkü lehe sonuçlanabailecek bir dava müvekkilin feragati nedeniyle sona erdi. Dolayısıyla bana göre başarı esaslı bu ödemeyi hak ettim. Sitede benzer çok konu araştırdım ancak benimki gibi başarı esaslı sözleşmenin olduğu bir durum göremedim.
Düşüncem kendisine önce ihtarname çekip ücreti istemek ve eğer ödeme yapılmazsa ilamsız icra takibi başlatmak.
Bu konuda tecrübesini, bilgisini benimle paylaşacak meslektaşlarım olursa çok sevinirim.

Saygılarımla.

Peşin aldığınız vekalet ücreti, davanın tümünü düşündüğümüzde AAÜT'nin altında mı, yoksa üstünde midir?