Mesajı Okuyun
Old 11-01-2012, 11:35   #1
Ger0nim0

Varsayılan Takipsizlikle Düşmüş İcra Dosyası Hakkında "İcranın Geri Bırakılması" Talebi

Herkese selamlar;

bir müvekkilimiz hakkında "kambiyo evrakına mahsus haciz yolu"yla açılmış (çek) çeşitli icra takipleri mevcut. Eski tarihli olan bu takipler "takipsizlik" nedeniyle düşmüş ve kayıtları kapatılmış. Haliyle çeklere ilişkin altı (6) aylık zamanaşımı süresinin geçtiği ortada. Ne var ki alacaklı(lar) takipleri yenilemek suretiyle yeniden icrai işlemlere başlayabilirler. Sonuçta icra müdürünün bu zamanaşımı sürelerini re'sen dikkate alma yetkisi yok.

Dosyaların yenilenerek müvekkile karşı icrai işlemlerin devamı ihtimali halen mevcut. Kaldı ki malumunuz yenileme işlemi uygulamada farklılık gösteriyor (en azından ben farklı uygulamalara rastladım) yenileme emri göndermeden icrai işlemlere devam edilebiliyor. Yani yenilense bile ancak haciz işlemleriyle beraber bundan haberdar olabiliriz. Bu anlamda ben takipler hakkında "icranın geri bırakılması" talepli dava açmak istiyorum. Fakat yukarıda belirttiğim gibi takipler zaten düşmüş ve kapalı. Normal şartlarda bir usulsüzlük yok gibi geliyor bana ama dosyalar zaten kapalı olduğu için "hukuki menfaat" olmadığından veya şu an aklıma gelmeyen bir usuli sebeple reddedilebilir mi? Acaba bu durumda böyle bir dava açabilir miyim? (esasa ilişkin hususlar ancak dosya incelenerek mahkeme takdirine ilişkin olduğundan soru dışı tutuyorum)

Elbette yenilenmesi halinde veya olası bir takım haciz işlemlerine mukabil bu davayı açabiliriz fakat (hukuki tabirle) telafisi mümkün olmayan zararların önüne geçmek için bunu beklemek istemiyorum. Zannediyorum meramımı izah ettim. Benzer bir olaya-soruya, emsal karara rastlamadığım için sorma ihtiyacı duydum, şimdiden teşekkür ederim..

saygılarımla;
Ger0nim0 (Av. Harun KURU)