Mesajı Okuyun
Old 14-10-2008, 14:40   #1
av.özgekaya

Soru ilamlı icra ve hakaniyet ilkesi?

Herkese iyi çalışmalar sayın meslektaşlarım. elimde 19/08/1999 dava tarihli ve 20/12/1999 karar tarihli bir nafaka dava dosyası var. Bu kararı davacı taraf olarak 17/11/2007 tarihinde kesinleştirdik. Kararda şu şekilde yazmaktadır:

1- davacı kadın için 50 YTL tedbir nafakasına, çocuk için 50 YTL iştirak nafakasının dava tarihinden itibaren davalıdan alınıp davacıya verilmesine.

Şimdi bahse konu davadan sonra taraflar boşanmamışlar ve yeniden birleşerek 2. çocuklarını dünyaya getirmişlerdir. Ancak 2007 yılında aralarındaki anlaşmazlık nedeniyle aile mahkemesi kararıyla boşanmışlardır. Ancak müvekkil 1999 yılındaki kendisine mahkeme kararıyla tanınan bu nafaka hakkını talep etmek istemektedir eski eşinden. Şimdi somut durumu düşündüğümüzde 1999 yılında verilen nafaka kararı 17/11/2007 tarihinde kesinleştirilmiştir. Ben bu kararı icraya koyarken karar 2007 de kesinleştiğinden TEDBİR nafakası kısımlarını talep edemeyeceğimi düşünüyorum. İştirak nafakasına dair kısmı ise; dava tarihinden başlayarak tarafların 1999 yılında tekrar birleştikleri tarihe kadar olan süreyi (Yaklaşık 4-5 ay oluyor) aradan geçen 9 senenin yasal faizi ile birlikte istemeyi düşünüyorum. ve Ayrıca taraflar 2007 de boşandıkları için boşanma tarihinden sonra bu nafakaları yeniden isteyebileceğimi düşünüyorum. Fikirlerinizi bekliyorum saygılarımla....