Mesajı Okuyun
Old 09-02-2008, 16:57   #210
Av.Ali ÇİTİL

Varsayılan Tartışma (discussion) metodu

Sayın COGUZZ

Bu konu hakkında görüşünüze kesinlikle katılıyorum
Alıntı:
Hukuk fakültesini bitiren bir kişinin hangi okulu bitirdiğinin hiç bir önemi yoktur. Önemli olan insanın kendisini yetiştirmesidir. İcra Müdürü olarak görev yapıyorum gelen avukat arkadaşların içinde vakıf mezunları da var devlet mezunları da ama mezun olunan okul tek başına başarı için yeterli değil ne vakıf mezunu avukatlar var devlet mezunlarını cebinden çıkaran, ne Diyarbakır mezunları var Ankara mezunlarını cebinden çıkarır.
ama tartışmaya açılmış konu hakkında görüşlerini bildiren savunan aksini iddia edenleri kendini paraladığını düşünmüyorum belki de bu tartışmalar eleştiriler bizleri sizin vardığınız sonuçlara götürmektedir onun için olması gerekeni yaptığımızı düşünüyorum bu sonuçlara tartışarak eleştirerek ulaşıyorz sizin tecrübenizin gösterdiği gibi.
Alıntı:

Arkadaşlar bakıyorum ki burada boş yere kendinizi paralıyorsunuz
Bu cümlenizi de boşa zaman kaybetmek olarak kabul edilebilir ama ben bunu zaman kaybı olarak da görmüyorum çünkü bu türkiyede sürekli tartışılan bir konu bu konu hakkında da seyirci kalmak yerine bende birşeyler yazmaya fikirlerimi paylaşmaya çalışıyorum ve bana bunun faydası olduğunu düşünüyorum tabi bu bana göre böyle başkalarına göre kendini paralamak boşa kürek çekmek v.s olarak nitelendirilebilir

Alıntı:
Tartışma, iki veya daha çok kimsenin herhangi bir konuyu karşılıklı konuşarak, birbirini dinleyerek, eleştirerek, gerektiğinde sorular sorarak incelemesine dayanan bir öğretim yöntemidir. Tartışma, bir öğretim metodu olarak tarihte çeşitli dönemlerde çeşitli öğreticiler tarafından başarıyla kullanılmış, hattâ eğitim tarihinde bu metodun öğretisi bile yapılmıştır. Antikçağ Yunan toplumunda ve özellikle Atina'da Sofistler, öğrencilerini tartışmada kendi iddiasını karşı tarafa kabul ettirecek tarzda yetiştiriyorlardı. Ortaçağda Doğuda ve Batıda dinî bilimler ağırlıklı bir öğretim yapıldığı ve çoğu dinî konuda da çeşitli taraflar arasında tartışmalar çıktığı için, eğitim sistemleri de yetiştirdikleri kişileri bu tartışmalarda üstün gelecek şekilde hazırlamaya gayret etmişlerdir. Bunun için Batının Gramer, Retorik ve Diyalektik dersleri; Doğunun ise Meâni, Bediî ve Beyân dersleri Ortaçağ üniversitelerinde ve medreselerinde yer almıştır. Günümüzde ise, gerek eğitim içinde öğrencinin faaliyetlerine ve görüşlerine yer verilmesini isteyen akımlar gerekse toplumsal yönetim alanında çoğulcu demokratik yapılar egemen olduğu için, çocukların daha okulda iken tartışma yoluyla görüşlerini karşı tarafa kabul ettirmeye alıştırılması önem kazanmıştır.
Sizin de dediğiniz gibi
Alıntı:
Kendinizi kasmayın devlet vakıf diye
evet kasmamak lazım biz öğrenciler bu işi abartabiliyoruz belki de bunu sorun haline getiren bizleriz kim bilir

Saygılarımla
Hukuk Öğrencisi