Mesajı Okuyun
Old 30-03-2007, 22:16   #13
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin

“Hukuk Devleti”nin dünyaca bilinen bir yemek olduğu kabulüyle…
Toplumsal (ve bireysel) damak zevki; çağdaş uygarlık ilkelerinin başında gelen hukuk devleti ilkesinin farklı anlayış ve uygulanışının gerekçesi olabilir mi?

Sevgiler

Değerli Üstadım, sanırım ben Sizi geç anladım gibi geldi bana. Ben şöyle algılıyorum yazılarınızı; burada yalnızca benzerlik olarak götürmeye çalışıyorum ben. Siz ise sanki DAMAK ZEVKİ HUKUKUNU, bir diğer hukuk alanı olan POZİTİF HUKUK İLE sebep sonuç ilişkisi kurmak savaşı veriyor gibisiniz. Bence birbirimizi anlamamışız gibi. Diyelim ki damak zevki hukuku, pozitif hukuktur. Burada artık damak zevki hukuku diye yürütmek gerekir meseleyi, yoksa birini diğerinin ucuna eklemek anlamsız olur. Yani biri diğerinin sebebi veya sonucu olamaz ki sadece benzerlik düşünülebilir. Ama eğer yukarıdaki söyleminizde bir hata var ve esasta şunu söylemek istiyor iseniz onu bilemem: DAMAK ZEVKİ HUKUKUNUN FARKLI VE KOLAY VAZGEÇİLMEZ OLUŞU GİBİ, POZİTİF HUKUKLAR DA FARKLI VE KOLAY VAZGEÇİLİR DEĞİLDİR. Öyleyse, damak zevki hukunun bu kolay değişmezlik ve farklılığını yaratan sebebler ile pozitif hukukun kolay değişmezlik ve farklılığını yaratan sebepler BENZER ÖZELLİKTE MİDİR? Diye sorulabilir. Yani ne sebepten bizim hukukumuz ile başkalarının hukuku farklı ise aynı sebeplerden damak zevklerimiz de farklılık gösterebilir mi? İşte burada sebep aynıdır derim ben, çünkü insan ilk doğumdan itibaren neleri tecrübe etmiş ise aklı ve damağı ona yatkın olmaktadır diye düşünmekteyim.Yani mikrobunu bünyeme katarak bağışıklık kazandığım ortamı tercih ederim ki diğer yöreler bünyeme uymaz derim, çocukken ne aldıysan o kar yani. Fakat giderek insan için 1 saat içinde çok farklı yerlere gidebilme imkanı hasıl olunca sanırım aynı yaş dönemlerinde tüm insanlar aynı meyveleri yiyecekler gibi görünmektedir, aynı meyveleri tadabilenlerin ise küçüklükten beri artık damak zevklerinin aynı oluşu da kaçınılmaz olacak gibidir, SONUÇ OLARAK AYNI ŞEYLERİ TECRÜBE EDENLERİN HUKUKLARI DA DAMAK ZEVKLERİ DE AYNIDIR DENEBİLİR. KANAATİMCE TECRÜBEN NE İSE ONDAKİ EN İYİDEN ÖTEYE GEÇEMEZSİN. Ancak ve ancak denediklerim içinden en iyi olanı seçebilirim.

SAYGILARIMLA