Mesajı Okuyun
Old 14-09-2011, 16:52   #32
rıza

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan YALÇIN ÖNDER
[/list]A kişisisi müvekkiliniz, şirkete ortak olduğu dönemde aynı zamanda şirketin müdürü mü idi? Değil idi ise, pay devrinin vergi dairesi açısından tescil ve ilan zorunluluğunun sabit olduğunu nereden çıkarıyorsunuz, nerede yazıyor?

Sayın Yalçın;

Olaya belirttiğim açıdan bakmak ta fayda vardır. Amme alacaklısı, asıl borcu tüzel kişilik üzerinden 6183 sayılı kanun ( Vergi C/Z ihbarnamesi ödeme emri gayrimenkul veya menkul haczi gibi ) gereği tahsil etmek zorundadır. Tahsilin tüzel kişilik üzerinden yapılması mümkün olmadığı anlaşıldıktan sonra Şirketin kanuni temsilcileri veya ortaklarından 6183 sayılı kanun hükmünce tahsil etme yolunu seçmelidir. Sanırım bu olayda amme alacaklısı ödeme emrini ilanen tebliğ yerine, ( yasal olmayan şirket merkez adresi dışında ) şirket ortağına tebliğ edip arkasından kanuni sorumlularını hisse oranı ile takibe alma yolunu seçmiş. Bu durumda şirket merkezi adresi dışındaki bir adres de şirket borçlarının şirket ortağına tebliğ edilmesi yasal değildir. Örnek olayda şirket ortağı, amme alacaklısına, kendisinin şirket ortağı olduğu, 6183 Sayılı Kanunun Mük. 35. maddesine göre tebligat yapılmasını istese bile; ilk yapılan tebligat hatalı olduğu için şirket ortağına yapılan tebligatta usul açısından geçerli ve yasal olmayacaktır. Tabii ki burada borcun ( vergi raporuna veya beyana dayalı ) olup olmadığı da önem arz etmektedir.