Mesajı Okuyun
Old 06-09-2009, 10:50   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan emirka
Dosya incelemek ve suret almak için vekalet aldığım hukuki bir sorunla ilgili olarak ,dosyayı tetkik ettiğimde aradan 10 gün geçti ve davayı almaktan vazgeçtim.
Ancak yapmış olduğum bu dosya üzerindeki tetkikat davanın İstanbul dışında da olması özelliği ile masraf avansı adı altında cuzi bir para aldım.

Bu arada iki ay geçmeden Şüphelinin İstanbul 'da talimatla alınan Savcılık ifadesinde de yardım olsun diye müdafi olarak bulundum.

Aradan 5,5 yıl geçti,dava ile hiç ilgilenmediğimden dolayı ve müvekkili (bana göre değil) zarara uğratmamdan ötürü baroya şikayet edildim.

Kanaatim ve bilgime göre vekaletname çıkarılması yeterli değildir,yapılacak hukuki işin niteliğini belirlemek için ayrıca taraflar arsında sözleşme veya yazılı talimat gerekmektedir.
Aksi halde hiç bir sorumluluğumun olmadığı kanatindeyim.

Bu hususu meslektaşlarla paylaşmak istedim.

Örnek kararlar olan arkadaşlar varsa sevinirim.

Teşekkürler

Sayın emirka,
Dosyayı inceleyip suret almak için masraf avansı almışsınız dosyayı incelemişsiniz, işi almaktan vazgeçmişsiniz ama daha sonra da talimat ifadesinde görev yapmışsınız. Sonrasında ise dava ile ilgili herhangi bir işlem yapmamışsınız anladığım kadarı ile.
Kanımca burada vekalet ilişkisi kurulmuştur. Zira Avukatlık Kanunu'nun 37. maddesinin ilk fıkrasına göre "Avukat, kendisine teklif olunan işi sebep göstermeden reddedebilir. Reddin, iş sahibine gecikmeden bildirilmesi zorunludur." Siz, işi reddettiğinizi bildirmemişsiniz.