Mesajı Okuyun
Old 18-10-2007, 13:52   #27
Ufuk Levent Timurkaynak

Oğuzhan Bey;
çok fazla açıklama yapabilecek vaktim olmamakla birlikte bu kanun maddesinin yanlış yorumlandığını düşünüyorum.
Öncelikle kredi kartı bankanındır. Sadece kartın kullanımını bankalar müşterilerine bırakmıştır. Sözleşmelerde de eğer sözleşme fesih edilirse kartın bankaya iade edileceği belirtilmiştir. Mülkiyet hakkı bankada olan kredi kartı sözleşme ile müşteriye verilir. Bu kartın verilmesi ile birlikte banka çeşitli şekillerde müşterisine hizmet sunar. Bu hizmetler müşterinin yararlandığı bir çok konuyu kapsar. Bu hizmetlerin süregelmesi için sözleşmede yer alan Kart Üyelik Aidatı'nın alınması'nda bence yasal olarak herhangi bir sıkıntı yoktur.

Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkartan kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez. maddesinde ilk cümle açısından problem yoktur. Ayrıca ben bu paranın banka lehine haksız şart sağladığını düşünmüyorum. Bu para sonucunda banka daha iyi hizmet verebileceğini ve bundan da müşterinin yararlanacağını belirtebilir. En basit puan olarak müşterinin hesabına yüklenen paralar.

İleride daha tafsilatlı açıklama yapacağım.
Syg