Mesajı Okuyun
Old 27-12-2011, 07:54   #18
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gemici
Olay 'Attan inip eşeğe binmek gibi bir şey' ifadesine indirgenirse ortada bir hakaret yok bence. Hanım kızımız 'Mercedesten inip Renault'a binmek gibi bir şey'de diyebilirdi ve hiç kimse ortada hakaret var demezdi. Ben de demezdim. Benzetmede at ve eşek olunca durum değişiyor elbette. Aslına bakarsanız at ve eşek'le, mercedes ve renault arasında kullanılış amaçları bakımından fazla bir fark yok. Birine binersiniz, diğerine de binersiniz. At ve eşek insanoğlu tabiattan uzaklaştıkça nesli azalan iki canlı, mercedes ve renault tabiattan uzaklaşıp teknik çağda yol aldıkça çoğalan teknik taşıma araçlarının iki örneği.

Ayrıca, hanım kızımız atı eşeği karşılaştırmıyor ki, 'ata binmeyi ve eşeğe binmeyi' karşılaştırıyor. Eşek başka, eşeğe binmek başka!
Olayı biraz daha derine inerek açıklamak gerekir. Şu açıklamalar önemli:
1. Alıntı: .....'i severiz, arkadaşlarımla birlikteyken çağırırım, bir yemek ısmarlarım, maskot gibi bizi eğlendirir. Neymiş efendim? Maskot gibi bizi eğlendirsin diye çağırır, biraz dalga geçer ve karnını doyururuz.
2. Alıntı: Sonuçta kültür seviyelerimiz belli. Nasıl belli oluyor bu kültür seviyesi? Kamuoyuna kültürel dozu yüksek demeçler vermekle mi?
3. Alıntı: Ben üniversite mezunu sporcuyum. Ne demiş atalarımız? 'Dengi dengine, rengi rengine, huyu huyuna, boyu boyuna, soyu soyuna, suyu suyuna'. Not: Denk, renk, huy, boy bos, soy sop, kültür mültür üniversite mezunu olmakla olmuyormuş anlaşılan!
4. Önceki üç şıktaki alıntıları (yorumlarımı çıkardıktan sonra) bir arada değerlendirince ortada hakaret var diyebiliriz ve olayı biraz daha tartışırız. Böylece de hem renkli basınımızın tirajının yükseltiriz, hem de hanım kızımıza başkalarının sırtından meşhur olma yolunsa yardımcı olmuş oluruz.

Saygılarımla

Sayın Gemici,

Bence olay at eşek muhabbetinden çok daha farklı… Orada bir aşağılama kastı söz konusu. Mercedes renault toros benzetmesi de yapılabilirdi, orada da kıyaslarken bir aşağılama, kötü gösterme amacı söz konusu olurdu, diye düşünüyorum.

Diğer yandan ".....'i severiz, arkadaşlarımla birlikteyken çağırırım, bir yemek ısmarlarım, maskot gibi bizi eğlendirir." cümlesinde de bence bir aşağılama söz konusu. Argoda "soytarı" denilen ve tarihte padişahları vs. eğlendiren kişi olarak bilinen şahıs pozisyonuna sokmuş adı geçeni…