Mesajı Okuyun
Old 23-10-2007, 19:31   #18
Envanter

Sayın Turan
Görüşlerinize destek vererek bir kaç açıklama da ben yapacağım. Yıllardır hepimiz okuyoruz. türçe matematik çoğrafya kimya....
Örneğin ilkokulda "Ayşe topu at" diye okumayı öğreniyoruz. Öğretmen tahtaya yazıyor bir yazıyorki o Ayşenin topu bir türlü attığını görmedim. Yani uygulamasını çıplak gözle göremedim. Kimya derslerinde de bazen uygulama yapılıyor ancak her formülün uygulanması imkansız kalmaktadır. Öğrenciler konuyu uygulamadan öğreniyor çoğunlukla. Fizik derside aynı. Silindir şeklindeki bir cismin... hocam hani nerde silindir... burda evladım... hocam göremiyorum.... öğrenci öğrendiği şeyi yaşamadıktan sonra öğretmen tarafından beyine dikte ettirilen bilgiler sadece öğrencide teorik bilgi yığıntısı oluşturmaktadır.
Televizyonu kapatmışsınız iyi yaptınız. Aferin size. televizyondaki eğlence programlarını herkes seyretmiştir değilmi. İşte bu nokta çok önemli. Peki neden seyrediyorsunuz yaşamadığınız bir şeyi. Televizyondakiler eğleniyor ve yaşıyorlar o olayı. Sen sadece seyircisin ve yaşamıyorsun o anı. Pasif bir mahluktan başka bir şey değilsin. Bazen gülüyorsun ama neşelenmiyorsun yaşamıyorsun hiç.
Bir takım dizilerde bu yönde. Kız ve erkek çocukları aşkın ne olduğunu henüz yaşamadan aşkı tanımış oluyorlar ve ilerideki duygusal ilişkilerinde de maalesef televizyonda zamanında izlemiş olduğu aşkı kendine örnek almış olduğu gibi davranıyor. Hazır öğreniyor sadece ve uyguluyor. Keşfederken yaşamanın ve öğrenmenin bir bilgi birikimi değilde hayati bir tecrübe olduğunu unutmayalım. İşte bu hayati tecrübe kişiye haz verir. Yaşamaktan zevk alır yeteneklerimizi fark edip geliştiririz. Hayati tecrübe demekle örneğin Einstein kendisi bilim adamı ve keşfederek bigiyi öğrenmiştir yaşamıştır. Bundan haz duymuştur. Eee geri kalan milyonlarca gence ancak hazırcılık düşmektedir.
Günlük hayatımızda çamaşır makinesi var. Çamaşır yıkama işini makine yapıyor ve yaşıyor o anı. Biz sadece hazır üretilmiş olan makinenin düğmesine basmakla kalıyoruz. kendimizde olan yeteneği beceriyi köreltiyoruz sanayileşme adına.
Belki tavsiye kabul edersiniz diye söylemek istediğim önemli bir husus var bu sayfanın özünü oluşturan. Sizin televizyonu kapatmak istemeniz birtakım şeylere isyan etmenizden başka bir şey değildir. Kendinize zaman ayırmak istemekle hayatınızı yönlendiren şeylere (tv) başkaldırmış oluyorsunuz. Ben kendi hayatimi yaşamak istiyorum ve kendi hayatımı yönlendirmek benim elimde diyerek bizim fikirlerimizi alarak bu atılımınızı hayata geçirmenin kıvancı içinde memnun olmayı bekliyorsunuz. Sevgiler saygılar mutlu yarınlar.