Mesajı Okuyun
Old 10-04-2009, 13:52   #22
Adli Tip

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
İrade beyanının varmasının önemi, hukuki işlemde kesinliğin sağlanması olmak gerekir. Bu nedenle hangi beyanın daha önce vardığına göre hangi işlemin kurulacağını tespit etmek bana doğru görünüyor.

İradenin muhataba varmadığı halde salt açıklanmasının yeterli bulunması, kişilerin gerçek iradelerine göre işlem yapılmasının önüne geçebilecek sonuçlar doğururken; muhataba varmış bir irade beyanıyla bağlı olmak adil sayılmalıdır.

Işıl Hanım,

Söylediklerinize, açıklayacağım husus dışında, tamamen katılıyorum.
Yüzlerce somut örneği zihnimde canlandıramıyorum elbette ancak, aklıma gelen örnekler ışığında, kendi hakkaniyet anlayışıma uygun olan, varma anında geçerlilik kazanan fesih beyanın, iradenin yollandığı ana kadar geriye gidilerek hüküm doğurması gerektiğidir. Aksi halde, ortaya çıkan yeni hukuki durum, tarafların iradelerinden değil, iradelerini açıkladıkları vasıtalardan kaynaklanabilecektir.
Bu mesajlara vesile olan soruda, hangi beyanın daha önce ulaştığı yazılmamış ancak, işçi haklı feshe neden olabilecek durumda bu fesih hakkını kullanmış olmasına rağmen, işverenin beyanı önce ulaşırsa kıdem tazminatından yoksun kalacaktır. Posta idaresinin hızı, iradenin önüne geçmiş olacaktır.

Saygılarımla,

Saygılarımla,