Mesajı Okuyun
Old 28-11-2016, 16:23   #1
suiuris

Varsayılan Pasaportları iptal edilenler hakkında

Değerli meslektaşlarım,

Yurtdışında yaşayan ve OHAL'den beri de iş için sürekli Türkiye'ye giriş çıkış yapan bir müvekkilimin en son gelişinde havalimanında pasaportuna el konulmuş. "... ili tarafından iptal pasaport kaydı olduğu tespit edilmiştir." şeklinde de kendisine durumun bildirildiğini ve pasaporta el konduğunu gösteren bir tebliğ tebellüğ tutanağı düzenlenmiş. Tutanağa ayrıca Pasaport Kanunu'nun 22.maddesi ile EGM'nün 22/08/2016 tarih 124420 sayılı genelgesi ilgi tutulmuş. Genelgeyi internette bulamadım ancak emniyeti aradığımda OHAL kapsamında pasaportları iptal edilenlere bilgi verilmeyeceği konusunda bir düzenleme olduğu söylendi.

Kafamı karıştıran şu; "... ili tarafından iptal pasaport kaydı" ne demektir? Yani il emniyet müdürlüğü mü, cumhuriyet başsavcılığı mı, valilik mi, direkt İçişleri Bakanlığı mı bu iptal işlemini yapmış belli değil. İl emniyetin pasaport birimini aradığımda bana yukarıda bahsetmiş olduğum genelge sebebiyle bilgi veremeyeceklerini söylediler. Ancak iptal işlemini kimin yaptığını bilmeden başvuru merciini nasıl belirleyeceğim?

Müvekkilim memur değil, şirket sahibi. Neye göre pasaportu iptal edilmiş olabilir? Hakkında herhangi bir ceza soruşturması da yok. Sadece nüfusa kayıtlı olduğu il tarafından pasaportunun iptal edildiği bildirilmiş ancak ilin hangi kurumu/birimi tarafından yapıldı bilmiyoruz, bilgi alamıyoruz.

Öncelikle cumhuriyet başsavcılığına dilekçe ile başvurmayı düşünüyorum. Emniyete talimatların başsavcılık tarafından verilmiş olduğu kabulüne dayanarak.

İzlenecek yol konusunda değerli görüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla.