Mesajı Okuyun
Old 11-04-2004, 16:52   #17
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Kız Çocuklarının Yüzde 34'ü Okula Gitmiyor

"Kız Çocuklarının Yüzde 34'ü Okula Gitmiyor"
Türkiye'de 6 - 14 yaş arası kız çocuklarının okula devamsızlık oranının en yüksek olduğu il, Van. "Haydi Kızlar Okula" kampanyası bu yıl, 75 bin kız çocuğunun eğitimini yarım bıraktığı İstanbul'da başladı.

--------------------------------------------------------------------------------
Prestij Haber
05/04/2004 Umut TARHAN
--------------------------------------------------------------------------------
BİA (Van) - Van'da 6 - 14 yaş arası okula gitmeyen kız çocuklarının oranı yüzde 34'lerde.

Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve UNICEF yetkililerinin de katıldıkları bir törenle, Van'da başlatılan "Haydi Kızlar Okula" kampanyası Türkiye geneline yayılıyor.

Bu yıl İstanbul, Edirne, İzmir, Manisa ve Aydın'ın da aralarında bulunduğu 23 il daha kampanya kapsamına alındı. Kampanya geçtiğimiz yıl, 10 ilde sürdürülmüştü.

UNICEF Eğitim Program Sorumlusu Fatma Özdemir Uluç, Türkiye'de kız çocuklarının okula gitmemesi konusunda oransal olarak en kötü ilin Van, sayısal olarak da en kötü ilin İstanbul olduğunu vurguladı.

İstanbul'da da başladı

Milli Eğitim Bakanlığı ile UNICEF'in işbirliğinde geçtiğimiz yıl Van'da başlatılan "Kız Çocuklarının Okullaştırılması Kampanyası" bu yıl 1.5 milyondan fazla ilköğretim öğrencisinin (kız - erkek) okuduğu İstanbul'da başladı.

Kampanyada ulaşılan ilk verilere göre İstanbul'da oturan ve okula hiç gitmemiş veya başlayıp yarım bırakmış olan, 6 - 14 yaş grubunda 75 bin kız çocuğu olduğu ortaya çıktı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde İstanbul'da başlatılan kampanya çerçevesinde Milli Eğitim Müdürlüğü'nce bir sekreterya ve İl Yürütme Kurulu oluşturuldu. İlçelerde ise kaymakamların başkanlığında ilçe yürütme kurulları oluşturuldu.

İstanbul sayısal olarak en kötü

UNICEF Eğitim Program Sorumlusu Fatma Özdemir Uluç, İstanbul'un "sayısal olarak en kötü durumdaki il" olduğunu söyledi.

Uluç, "75 bin okul çağındaki kız, okula gitmiyor. Milli Eğitim'e kayıtlı olan öğrenci sayılarına baktık. Erkek ve kız öğrenci sayılarının arasındaki farkı kabaca aldık. Çünkü nüfusun yüzde 50'si kadın, yüzde 50'si erkek. Bir de kayıtlı olmayanlar da var. Daha fazla da çıkabilir. Çünkü nüfusa kayıtlı olmayan öğrenciler ve göç var. Şu anda resmi kayıtlarda görünen durum bile böyle bir farkı ortaya koyuyor. Bu rakam da bize sağlam bir fikir veriyor" dedi.

Uluç, diğer illere göre İstanbul'un durumunu ise şöyle değerlendirdi:

"Oransal olarak baktığımızda en kötü il Van. Orada 6 - 14 yaş arasındaki kızların yüzde 34'ü okula gitmiyor. Ama sayıya döktüğünüzde İstanbul en kötü, Şanlıurfa onu takip ediyor."

Uluç, İstanbul'da okumayan kız çocuklarıyla ilgili en sorunlu ilçelerin başında Bağcılar, Gaziosmanpaşa ve Ümraniye' nin geldiğini; Çatalca, Şile ve Eminönü' nde ise kız çocuklarının yoğunlukla okuduğunu belirtti.(YS/BB)

www.bianet.org