Mesajı Okuyun
Old 17-08-2008, 00:04   #6
love_of_law

Öncelikle merhabalar...
Ben de 3. sınıfa alttan ders olmaksızın geçmiş bir hukuk fakültesi öğrencisiyim.
Sayın Mehmethakan'ın vurguladığı dersler ikinci sınıfın en önemli dersleridir diyebilirim. Kendisi gayet iyi notlarla geçmiş tebrik ederim..
Sizin sorunuza gelince...
Benin naçizane görüşüm; hukuk fakültesinde adamakıllı çalışıp da geçilmeyecek ders yoktur. Bakın dikkat ediniz "zor ders yoktur" demiyorum. "çalışıp da geçilmeyecek ders yoktur" diyorum.. Yalnızca; herkesin de takdir edeceği üzere bazı derslerin zor hocaları olabilir. Kolay dersi bile inanılmaz zor bir hale getiren hocalar olabilir. Hocalarınızın ders işleme şekillerini vs. bilmediğim için genel yorumlar yapacağım. (zaten üst sınıflar yeteri kadar gözünüzü korkutacaktır şu ders imkansız filan gibisinden )
1) Borçlar Hukuku... Bana göre ikinci sınıfın en önemli dersidir ki zaten biraz araştırma yaparsanız "özel hukukun temeli" olduğunu göreceksiniz. Bu dersi iyi öğrenmeye bakın. Sadece geçmek için ezberlemeyin. Özümseyin.. Bizde hocanın dersi işleyiş şeklinden dolayı derse girmeye pek gerek yoktu (kitabı aynen okuyordu). Ahmet Kılıçoğlu'nun kitabını öneririm..
2) Ceza Hukuku.... Her hocanın görüşleri farklı olabiliyor. Bu nedenle ceza derslerini mutlaka takip etmeni öneririm. Hocanın üzerinde durduğu noktaları iyi anlarsın ve sınavlarda da zaten üzerinde durduğu noktalardan gelen pratik sorularını kaçırmazsın.. Önerebileceğim kitap Nevzat Toroslu.. ve mutlaka kanunu çok iyi okuyun...
3)İdare Hukuku..... Adeta öcü gibi gösterilen hocasına rağmen tek bir dersine bile girmememe rağmen -sanırım şans eseri- bütünlemeye bile kalmadan geçtiğim derstir.. Çok imkansız bir ders değil ancak biraz teferruatlı.. Çalışma şeklinizi bilemiyorum ancak bu dersi finalden önce çalışıp hallederim diye düşünmeyin.. Hiç değilse her dersinden sonra o gün işlenenleri mutlaka gözden geçirin. Faydasını muhakkak görürsünüz...
(ikinci sınıfı gördükten sonra birinci sınıfa "hiçbir şeymiş" diyeceksiniz emin olun.. Sanırım üçüncü sınıf da bize ikiyi aratacak )
Bana göre ikinci sınıfın önemli dersleri bunlardı... Umarım faydalı olabilmişimdir..
Saygılar...