Mesajı Okuyun
Old 10-12-2009, 14:06   #54
pia

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Biraz muziplik yapayım bari;

Ben büromu aynı zamanda konutum olarak kullanıyorsam (benim bürom 3 oda 1 salon) bu hangi kategoride yer alacaktır.?

Sn. pia;

Sigara içmeyen bir insan olarak sigaraya karşı öfkenizi anlıyorum.

Ama ben sigara içiyorum. Hem de günde 3 paket.

Ben bakkal değilim. Bakkalın kapısı sürekli açıktır benim kapım sürekli kapalı. Benim kapım zil çalındığında açılır. Kimse kapıyı itip elini kolunu sallayarak giremez. Giren insanla da görüşmek zorunda değilim. Avukat bey burada yok/görüşmek istemiyor diyebilirim. Benim bürom bir bakkal dükkanı, ben de tezgahında duran bir sigara paketi veya su damacanası değilim.

Kat mülkiyeti yasasına bakarsanız serbest meslek mensuplerının büroları ticarethane olarak nitelenmemiştir. Konut alanlarında büro açmak için kat maliklerinden izin almak koşulu yoktur. Yasa koyucu da bizi bu anlamda bakkaldan ayırmıştır.

Tepkinizin hukuki olmaktan çok sigaraya karşı kişisel düşmanlığınızdan kaynaklandığını düşünmekteyim.

Sonunda bana burada sigara içmek serbesttir levhası astıracaksınız.

Saygılar.

Sayın Erdoğan,

Öncelikle sorunuza şahsi yanıtımı vereyim, böyle durumlarda yasa koyucunun amacına göre yorum yapmak doğru olacaktır diye düşünüyorum yani sizin büronuz tamamen konut olarak kabul edilen bir yerde dahi olsa, siz orayı iş amaçlı kullandığınıza göre orası aynı zamanda sizin iş yerinizdir. Yasa koyucu da, kişinin tamamen kendi tasarrufunda olan konut alanlarını kişinin kendi kararına bırakmıştır, ancak sizin iş ilişkisi içinde bulunduğunuz kişileri koruma amaçlı bu yasa getirilmiştir. Yani iş için kullandığınız mesai saatleri içinde sigara kullanmanız para cezası gerektirir benim fikrimce.

Evet, bizler avukatlarız ya da o yoldayız. Ancak ben bir bakkalla aramda yasalara uymak açısından bir fark göremiyorum. Bakkal da ister kapısını kapatır, ister açık tutar bu tür durumların bir yasa uygulaması ele alınırken baz alınamayacağını düşünüyorum.

Sigaraya karşı şahsi bi nefretim yok, çok yakınımdaki insanlar sigara kullanıyor. Ancak 1 senemi yurtdışında geçirmem ve oradaki insanların bu yasağa ne kadar sıkı sıkıya bağlı ve bu yasağın en katı haliyle hiç sorun yaşanmadan uygulandığını görmem ve daha sonra Türkiye'nin en gelişmiş şehri denen İstanbul'da dahi insanların tek sorununun "bu yasağı naparız da uygulamayız" olduğunu görmek( sokaktaki insan tüm masaları dışarı çıkarıp sokakları yürünmez hale getirerek, avukatlar yasa metnini yasa amacını etkisiz hale getirecek şekilde yorumlayarak aslında aynı şeyi yapıyor) beni biraz hayal kırıklığına uğrattı.

Kafe- restoranlar sigara içenler için uygun ve aynı zamanda standardı yüksek açık hava yerler ayarlamalı, kış aylarında burayı ısıtacak düzenlemeler yapmalıdır, ısıtıcılar konabilir. Bizler de sadece avukatlar değil, hepimiz bir yasağı nasıl deleriz değil, herkesi mutlu edecek şekilde nasıl uygulayabilirz diye kafa yormalıyız kanaatimce.